Będzie gorąco! Nie zostawiaj dzieci i zwierząt w samochodzie

i

Autor: KMP Nowy Sącz Będzie gorąco! Nie zostawiaj dzieci i zwierząt w samochodzie

uwaga będzie gorąco

Będzie gorąco! Nie zostawiaj dzieci i zwierząt w samochodzie

2024-06-26 10:55

Do naszego regionu zbliża się kolejna w tym sezonie fala upałów. Specjaliści od pogody przewidują, że na termometrach w najbliższym czasie zobaczymy ponad 30 stopni. Taka pogoda może być bardzo niebezpieczna. Szczególnie trzeba uważać na dzieci, osoby starsze, ale też na zwierzęta domowe.

Policjanci przypominają, żeby podczas upałów nie zostawiać w samochodach dzieci oraz zwierząt. Nawet jeśli wydaje nam się, że załatwienie sprawy zajmie dosłownie chwilę.  Upał powoduje, że we wnętrzu pojazdu robi się swego rodzaju szklarnia, w której temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz. 

Przypominamy, że za narażenie człowieka na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat. Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, wówczas podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Jeżeli sprawca czynu działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Prawo chroni też zwierzęta, bo kto znęca się nad zwierzęciem podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat - przypomina Aneta Izworska z policji w Nowym Sączu.

Warto też pamiętać, że jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie dziecka czy zwierzęcia w samochodzie zagraża jego życiu mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie go z pojazdu. Łącznie z wybiciem szyby.

Podobnie mogą zrobić inne osoby, które zauważą, że zamknięte w samochodzie dziecko czy zwierzę nie reaguje, a wezwane służby ratunkowe jeszcze nie dotarły na miejsce. W takim przypadku nie odpowiemy za wybicie szyby w pojeździe, ponieważ w świetle prawa to działanie w stanie tak zwanej wyższej konieczności, ratujące zdrowie lub życie – dodaje Aneta Izworska

Quiz. Akademia Pana Kleksa

Pytanie 1 z 10
Jak miał na imię Pan Kleks?

Jeżeli zauważymy, że ktoś bezmyślnie pozostawia w rozgrzanym samochodzie swoje dziecko lub zwierzę, poinformujmy policję lub inne służby ratunkowe. Wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy 112.

Pamiętajmy również, że na każdym z nas ciąży obowiązek pomocy drugiemu człowiekowi. Za nieudzielenie pomocy w sytuacji bezpośredniego zagrożenia utraty życia lub zdrowia człowieka grozi kara do 3 lat więzienia - przypomina Aneta Izworska.

Specjaliści z IMGiW dla naszego regionu prognozują, że temperatura maksymalna w dzień będzie się wahać od 29°C do 32°C. Natomiast temperatura minimalna w nocy od 17°C do 20°C Alert jest ważny od godziny 12:30, 26 czerwca do godziny 18:00, 28 czerwca.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!