Stary Sącz. Nagroda SARP dla budynku CkiS
Nagroda Roku SARP jest bardzo prestiżowym wyróżnieniem, przyznawanym architektom i agencjom projektowym przez Stowarzyszenie Architektów Polskich za najlepsze realizacje roku. W nagrodzonym budynku mieści się Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari, Galeria IMO, Klub Młodzieżowy Pegaz oraz kawiarnia Frida Art. Cafe. W przylegającej zabytkowej części siedzibę ma informacja turystyczna i część administracyjna, a w sąsiednim Domu na Dołkach Muzeum Regionalne im. Seweryna Udzieli. Warto zaznaczyć, że, jak to często z innowacyjnymi pomysłami bywa, początkowo projekt nowego CKISu budził wątpliwości i obiekcje niektórych mieszkańców regionu i zewnętrznych obserwatorów. Obiekt jednak idealnie wkomponował się w otoczenie, nie zaburzając historycznego charakteru miasta.
Domyśliłem się, że jest coś na rzeczy, bo nagle wzmogło się zainteresowanie budynkiem Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu, który oddaliśmy do użytku przed 14 miesiącami. Kilka portali internetowych i wydawnictw branżowych w odstępie dosłownie kilku dni poprosiło o przesłanie zdjęć naszego budynku. Informację o Nagrodzie Roku 2023 w kategorii Budynek Kultury przekazał mi sms’em Pan Burmistrz podczas ubiegłego weekendu. W tym osiągnięciu jesteśmy tylko inwestorem, a obecnie także użytkownikiem budynku, ale wierzę, że dla architektów z Agencji Projektowej 55Architekci to naprawdę duży sukces. Ale oczywiście również dla nas i dla Starego Sącza ta nagroda ma bardzo prestiżowy wymiar. Budynki kulturalne to swoiste świątynie kultury. Przed obiektami takimi jak muzea, galerie, teatry, sale koncertowe czy biblioteki stawiane są bardzo wysokie wymagania estetyczne i funkcjonalne. Zaryzykuję tezę, że budynki kultury, właśnie ze względu ma swoje specyficzne funkcje i wspomniany prestiż, stanowią dla projektantów niezwykle atrakcyjne wyzwania i szansę, by tworzyć dzieła ikoniczne, dzięki którym można wejść do architektonicznych elit, a czasem nawet przejść do historii. Stary Sącz ma wielkie szczęście – w ostatnich latach powstało tu naprawdę sporo udanych realizacji architektonicznych. Zaczyna być o nich głośno w kraju i za granic - – mówi Wojciech Knapik, dyrektor CkiS.
Polecany artykuł:
Stary Sącz. Czym kierowało się jury przyznając nagrodę?
W uzasadnieniu swojej decyzji jury zwróciło szczególną uwagę na to, jak dobrze przemyślany został projekt CKIS-u. Sędziowie konkursu podkreślili, że projekt budynku stanowi świetny przykład połączenia tradycji z nowoczesnością — idealnie wkomponowuje się w otoczenie, nie zaburzając historycznego charakteru Starego Sącza. Tu warto dodać, że poprzednio za projekty nagrodzono między innymi Bobrowisko, Leśne Molo, a także budynek starosądeckiej biblioteki.