Na spotkaniu pojawili się policjanci, strażacy, wojskowi, specjaliści Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, a także przedstawiciele innych służb, które odpowiadają za nasze bezpieczeństwo.
Małopolska w ostatnich latach była mocno doświadczana przez trudne zjawiska pogodowe, a szczególnie przez powódź. Te zdarzenia bardzo często mają gwałtowny i nieprzewidywalny przebieg, dlatego tak ważne jest przygotowanie służb. W Małopolsce jesteśmy gotowi, zarówno pod względem kadrowym, jak i przeszkolenia oraz sprzętu. Trzymamy rękę na pulsie - mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar
To co dzieje się na małopolskich rzekach cały czas monitoruje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej. RZGW jest też przygotowane do szybkiego i skutecznego działania w przypadku pojawienia się zagrożenia powodziowego na terenie województwa małopolskiego.
Centrum Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej prowadzi na bieżąco aktualną ocenę sytuacji hydrologicznej i meteorologicznej w dorzeczu górnej Wisły oraz koordynuje pracę obiektów hydrotechnicznych w sytuacji zagrożenia powodziowego – mówi dyrektor Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie – RZGW w Krakowie Wojciech Kozak.
Do ewentualnych powodzi jest przygotowana państwowa straż pożarna oraz jednostki OSP w całym regionie. Strażacy mają odpowiednie wyposażenie oraz sprzęt ratowniczy. Organizowane są też ćwiczenia praktyczne, które doskonalą koordynację działań ratowniczych.
Nie można jednak zapominać, że ochrona przed powodzią to nie tylko zadanie służb. To także odpowiedzialność mieszkańców. PSP apeluje o śledzenie komunikatów hydrologicznych oraz zgłaszanie zauważonych uszkodzeń infrastruktury przeciwpowodziowej odpowiednim służbom. Tylko wspólnym wysiłkiem można zminimalizować skutki ewentualnych zagrożeń – mówi zastępca małopolskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej brygadier Marcin Głogowski.

W razie zagrożenia w pełnej gotowości będą też Żołnierze 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy będą pomagać mieszkańcom i samorządom w walce z zagrożeniami powodziowymi.
Misją Wojsk Obrony Terytorialnej jest utrzymanie powszechnej gotowości do obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz udział w zwalczaniu klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków. Zgodnie z mottem WOT „Zawsze gotowi, zawsze blisko” – mówi zastępca dowódcy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej ppłk Andrzej Sioła.
Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!