Czy Piwniczna Zdrój straci podstację pogotowia ratunkowego ?

i

Autor: Darek Ryś Czy Piwniczna Zdrój straci podstację pogotowia ratunkowego ?

Czy Piwniczna Zdrój straci podstacje pogotowia ratunkowego? Takie plany ma wojewoda

2022-01-14 15:32

Piwniczna - Zdrój nie godzi się na likwidację podstacji Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego, która od kilku lat działa w tym mieście. Zgodnie z planem zamiast 16 godzinnego dyżuru karetki w Piwnicznej byłby to 24-o godzinny dyżur w Rytrze.

Sądeckie Pogotowie Ratunkowe przekonuje, że takie rozwiązanie było by bardziej korzystne dla mieszkańców całej Doliny Popradu, bo pomoc medyczną mieli by zagwarantowaną przez całą dobę.

Podstacja w Piwnicznej-Zdroju działa w godzinach 7 – 19, a podstacja w Rytrze do godziny 23. To sprawia, że od godziny 23 do 7 rano mieszkańcy obu gmin nie mają żadnego zabezpieczenia na miejscu, a czas dojazdu karetki z Krynicy-Zdroju to ponad pół godziny, ze Starego Sącza około 20 minut. Zasadnym jest więc stworzenie całodobowego dyżuru w Rytrze, aby zarówno mieszkańcy, jak i turyści byli chronieni przez całą dobę - mówi Bożena Hudzik - dyrektor Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego w Nowym Sączu.

Władze Sądeckiego Pogotowia przekonują też że z roku na rok spada ilość wyjazdów z bazy w Piwnicznej, a przybywa ich w Rytrze. W ubiegłym roku wyjazdów z Piwnicznej było 463, a z Rytra 688.

Mówi Bożena Hudzik dyrektor Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego w Nowym Sączu

Inaczej całą sprawę widzą władze Piwnicznej-Zdroju, które przekonują, że likwidacja podstacji w uzdrowisku jest bardzo złym pomysłem.

Podstacja w Piwnicznej działała w latach 2005-2011, później było pięć lat przerwy, następnie została reaktywowana w 2016 roku. Podstacja w Rytrze powstała w 2014 roku.

Mówi Dariusz Chorużyk Burmistrz Piwnicznej-Zdroju

My jesteśmy uzdrowiskiem, które liczy ponad 10 tysięcy mieszkańców do tego dochodzą jeszcze turyści, kuracjusze, a w sezonie zimowym narciarze. Nie ma przesłanek żeby ta podstacja była w Rytrze, a nie w Piwnicznej. Od Rytra do Nowego Sącza były by trzy podstacje (Rytro, Stary Sącz, Nowy Sącz), a od Rytra do Krynicy nie było by ani jednej - mówi burmistrz Piwnicznej Dariusz Chorużyk, który zapowiada walkę o utrzymanie podstacji w uzdrowisku.

Czy wiesz jaki mandat dostaniesz za to wykroczenie? Sprawdź się naszym QUIZIE!

Pytanie 1 z 10
Przekraczając prędkość o 71 km/h i więcej trzeba liczyć się z mandatem o wysokości?
Kierująca skodą  na ul. Krzywoustego przekroczyła prędkość o 36 km/h

Szefowie Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego przekonują też, że w Rytrze są lepsze warunki lokalowe niż w Piwnicznej, gdzie w garażu może się zmieścić tylko mały samochód volkswagen transporter.

Kolejny argument to koszty. Roczny koszt utrzymania podstacji w Piwnicznej to 30 tysięcy 848 złotych, a w Rytrze działającej o trzy godziny dłużej, to 24 tysiące 521 złotych.

Ostateczne o powołaniu 24-godzinnego dyżuru w podstacji w Rytrze i tym samym o likwidacji podstacji w Piwnicznej zdecyduje wojewoda małopolski.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!