Stadion Sandecji Nowy Sącz

i

Autor: BLACKBIRD.group Projekt stadionu Sandecji Nowy Sącz

Wiadomości

Czy przy budowie stadionu Sandecji doszło do nieprawidłowości? Nowosądecka Infrastruktura Komunalna odpiera zarzuty RIO

2023-09-23 11:09

Władze Nowosądeckiej Infrastruktury Komunalnej odpierają zarzuty Regionalnej Izby Obrachunkowa w Krakowie. RIO złożyła w piątek do Prokuratury Rejonowej w Nowym Sączu zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez urzędników tej samorządowej spółki. Chodzi o niedopuszczenie inspektorów do kontroli dotyczącej budowy stadionu Sandecji.

Nowy Sącz. Władze Nowosądeckiej Infrastruktury Komunalnej odpierają zarzuty RIO ws. kontroli budowy stadionu Sandecji

"Zgłaszamy do prokuratury fakt niedopuszczenia inspektorów Regionalnej Izby Obrachunkowej do kontroli, a jest to czyn karalny. Dostaliśmy informację odnośnie nieprawidłowości w procesie inwestycyjnym. Nie jesteśmy tego w stanie zweryfikować wobec faktu niewpuszczenia nas na kontrolę, dlatego zawiadamiamy prokuraturę" – przekazał PAP prezes RIO w Krakowie Mirosław Legutko.

"Kontrolujemy legalność i zgodności dokumentacji ze stanem faktycznym, ale żeby wykonać taką kontrolę, to musi być współpraca i musimy taką kontrolę podjąć. Jednostka nie wpuściła naszych inspektorów i nie dopuściła do kontroli uzasadniając, że RIO nie ma prawa kontrolować tych dokumentów. Taką próbę podjęto 7 września bieżącego roku" – wyjaśnił szef krakowskiej RIO.

Prezes Nowosądeckiej Infrastruktury Komunalnej Anna Xymena Majkrzak odpowiadając na pytanie PAP poinformowała, że w dniu próby kontroli, czyli 7 września zostało doręczono pismo do szefa krakowskiego RIO zawierające sprzeciw wobec kontroli z powołaniem się na Prawo przedsiębiorców, skutkujące wstrzymaniem czynności kontrolnych. Zdaniem prezes Nowosądeckiej Infrastruktury Komunalnej, RIO w Krakowie była zobowiązana rozpatrzyć tenże sprzeciw w terminie trzech dni roboczych.

"Wedle mojej wiedzy, RIO w Krakowie nie rozpatrzyła owego sprzeciwu do dnia dzisiejszego. Zwracam przy tym uwagę, iż zgodnie z Prawem Przedsiębiorców: +Nierozpatrzenie sprzeciwu w terminie, o którym mowa w ust. 7, jest równoznaczne z odstąpieniem od czynności kontrolnych+" – oświadczyła w piśmie prezes Nowosądeckiej Infrastruktury Komunalnej.

W marcu b.r. Urząd Zamówień Publicznych uznał, że powołana przez Miasto Nowy Sącz do budowy stadionu spółka Nowosądecka Infrastruktura Komunalna naruszyła przepisy ustawy o zamówieniach publicznych. Już po rozstrzygnięciu przetargu na budowę obiektu w systemie "zaprojektuj i zbuduj", urzędnicy zdecydowali o rozszerzeniu inwestycji o dobudowę dodatkowych trybun i zamknięciu bryły stadionu. W tym celu w marcu zeszłego roku spółka zawarła aneks do podpisanej umowy, a powinna – zdaniem UZP – rozpisać na to przedsięwzięcie odrębny przetarg. Według UZP takie rozszerzenie stanowi bowiem "istotną zmianę umowy" i jego wykonawca powinien był zostać wybrany w przetargu.

Umowę na budowę stadionu miejskiego w Nowym Sączu prezydent tego miasta Ludomir Handzel podpisał w czerwcu 2021 roku z wybraną w przetargu sądecką firmą budowlaną Black Bird. Zgodnie z nią w pierwszym etapie inwestycji planowana była budowa stadionu, który pomieści 4500 kibiców i będzie posiadał ponad 270 miejsc dla sympatyków drużyny przyjezdnej.

W marcu 2022 roku zawarto aneks do umowy z generalnym wykonawcą budowy stadionu miejskiego. Określono w nim, że obiekt przy ulicy Kilińskiego będzie posiadał zamkniętą bryłę, która pomieści 8111 widzów.

Finalizacja inwestycji planowana jest jeszcze w tym roku, a po jej zakończeniu Stadion Miejski w Nowym Sączu ma spełniać wymogi PZPN odnośnie gry w Ekstraklasie oraz rozgrywkach międzynarodowych UEFA.

QUIZ wiedzy o Zakopanem. Jak dobrze znasz polską stolicę gór?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się słynna skocznia narciarska w Zakopanem?
Wielka Krokiew
Na co szczególnie zwrócić uwagę, rozpoczynając budowę domu jesienią?
Materiał sponsorowany