Własne prosektorium ma już  Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu

i

Autor: Darek Ryś Własne prosektorium ma już Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu

Nowy Sącz

Czy to uratuje kierunek lekarski w Nowym Sączu? ANS ma własne prosektorium

2024-09-27 14:30

Własne prosektorium ma już Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Władze uczelni liczą, że dzięki temu Polska Komisja Akredytacyjna zmieni zdanie i zgodzi się na ponowne uruchomienie kierunku lekarskiego na ANS. To właśnie brak prosektorium był głównym powodem negatywnej oceny, jaką PAKA wystawiła ANS.

Zakład Anatomii mieści się przy ulicy Kościuszki 2 w pobliżu budynku Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu oraz Wydziału Nauk o Kulturze Fizycznej i Bezpieczeństwie ANS. Przebudowa samego budynku oraz wyposażenie prosektorium w nowoczesny sprzęt kosztowało około 8 milionów złotych.

Budynek ma powierzchnię  prawie 240 metrów kwadratowych. Jest wyposażony w nowoczesny sprzęt. Taki jak między innymi basen formalinowy do przechowywania czterech ciał, basen mobilny, komora chłodnicza na cztery miejsca, dwa stoły sekcyjno-anatomiczne, stanowiska do mycia zwłok oraz szereg niezbędnych narzędzi. W budynku znajdują się również szatnie i zaplecze sanitarne.

Budowa tego prosektorium jest imponująca. Błyskawiczna decyzja, szybkie wykonanie i efekt, który przekracza najśmielsze oczekiwania. Będziemy mogli nie tylko uczyć studentów anatomii prawidłowej, ale także patomorfologii i medycyny sądowej. Dodatkowo możemy współpracować z innymi uczelniami. Z mojego doświadczenia powiem, że wiele prosektoriów w Polsce nie dysponuje taką nowoczesną aparaturą, jaką teraz ma ANS w Nowym Sączu - mówi doktor Dariusz Hajdukiewicz wykładowca anatomii

Posłuchaj doktora Dariusza Hajdukiewicza wykładowcy anatomii i studentów

Z nowoczesnego prosektorium będą korzystać nie tylko studenci kierunku lekarskiego, ale też pielęgniarstwa, ratownictwa medycznego, dietetyki i fizjoterapii. Do tej pory na zajęcia z anatomii studenci wyjeżdżali do Radomia.

Od 20 lat kształcimy kadrę pielęgniarską, która stanowi znaczną część zatrudnienia podmiotów medycznych w regionie, a teraz mamy nadzieję, że w przyszłości absolwenci kierunku lekarskiego odnajdą się podobnie w tutejszych placówkach medycznych. Stoimy na stanowisku, że rozwój kierunku lekarskiego to nie tylko szansa dla pacjentów i zwiększenie jakości opieki oraz możliwość realizacji różnych świadczeń zdrowotnych, ale także szansa dla dyrektorów placówek medycznych na przezwyciężenie trudności z obsadą poszczególnych stanowisk lekarskich – mówi Halina Potok – prorektor ANS w Nowym Sączu

QUIZ Babcie z “M jak miłość” i “Barw szczęścia”! Ile wiesz o starszych bohaterkach tych seriali?

Pytanie 1 z 10
Hobby Barbary Mostowiak z „M jak miłość” to:
Barbara Lipowska (Teresa Lipowska)

Kierunek lekarski w Nowym Sączu ruszył rok temu. Zdecydował o tym ówczesny minister edukacji narodowej mimo, że ANS nie miała pozytywnej opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Na pierwszy rok studiów zapisało się wtedy około 50 osób.

Wiosną Polska Komisja Akredytacyjna ponownie sprawdziła ANS i ponownie przyznała negatywną opinię dla kierunku lekarskiego. Dlatego uczelnia nie ogłosiła naboru na kierunek lekarski w nowym roku akademickim. ANS przygotowała też odwołanie do decyzji PAK. Dokumentację już wysłano.

Ważne informacje dla studentów kierunku lekarskiego są jednak takie, że Ci, którzy skończyli pierwszy rok nadal będą mogli uczyć się w Nowym Sączu. W sumie to ponad 40 osób.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!