Wieżowiec GSM

i

Autor: Michał Rejduch Wieżowiec GSM

Nowy Sącz

Czynsze za mieszkania znowu pójdą w górę. Kto zapłaci najwięcej?

2023-10-04 7:45

To już nieuniknione. Czynsze mieszkańców bloków Grodzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej pójdą w górę. Tak będzie od 1 stycznia 2024 roku. Podwyżki spółdzielnia tłumaczy rosnącymi zużycia energii i wyższymi kosztami pracowników. Wzrost opłat odczują w swoich kieszeniach wszyscy mieszkańcy. Kto najbardziej?

Nowy Sącz. Podwyżki dla lokatorów największej spółdzielni w mieście

Spora podwyżka opłat czeka lokatorów Grodzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej z Nowego Sącza. W górę pójdzie opłata eksploatacyjna, a także fundusz remontowy. Podwyżki najbardziej odczują osoby, które mają duże mieszkania, bo opłaty naliczane są od metra kwadratowego powierzchni. Więcej zapłacą również przedsiębiorcy, którzy wynajmują lokale użytkowe od spółdzielni.

Zabytkowy księgozbiór biblioteki w Nowym Sączu

Opłata eksploatacyjna, to podwyżka rzędu od kilkudziesięciu groszy do złotówki. Średnio to wzrost o około 20 procent względem lat ubiegłych. Sytuacja zmusza nas do tego, żeby podnieść opłaty, bo spółdzielnia utrzymuje się z pieniędzy, które w czynszach wpłacają lokatorzy i najemcy lokali użytkowych. Z tych pieniędzy musimy pokryć wszystkie wydatki. W górę pójdzie również fundusz remontowy, ale tam, gdzie rzeczywiście wymaga tego sytuacja, gdzie są potrzeby naprawy czegoś – wyjaśnia Krystyna Biela z Grodzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Nowy Sącz. Grodzka Spółdzielnia Mieszkaniowa podnosi czynsze

Najpewniej fundusz remontowy pójdzie w górę o złotówkę od metra kwadratowego powierzchni mieszkania w wieżowcach na kilku sądeckich osiedlach. Pieniądze z opłaty eksploatacyjnej idą na utrzymanie ogrzewania i oświetlenia w częściach wspólnych bloków i na wynagrodzenia dla pracowników spółdzielni. Kwoty podwyżek mogą być różne w zależności od bloku. Nowe stawki mają obowiązywać od stycznia 2024 roku. Tu warto dodać, że podobną podwyżkę opłat spółdzielnia wprowadziła w styczniu tego roku. Również było to około 20 procent. Władze GSM takie decyzje argumentowały wtedy rosnącą inflacją.

Listen on Spreaker.