W 2023 roku najwięcej wniosków paszportowych złożono w Krakowie, Tarnowie, Nowym Targu i Nowym Sączu. Na kolejnych miejscach jest Chrzanów, Bochnia oraz Myślenice.
Okres pandemii zatrzymał nasz wszystkich w domach i spowodował zmniejszenie ruchu turystycznego, ale świat wrócił już do normalności. Małopolanie chętnie podróżują za granicę, co widać w statystykach przyjętych wniosków paszportowych – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Na terenie województwa małopolskiego działa 16 biur paszportowych. Są one zlokalizowane w Krakowie oraz w delegaturach w Tarnowie i Nowym Sączu. W regionie działa też kilka punktów paszportowych w miastach powiatowych. W Bochni, Brzesku, Chrzanowie, Gorlicach, Limanowej, Miechowie, Myślenicach, Nowym Targu, Olkuszu, Oświęcimiu, Suchej Beskidzkiej i Wadowicach.
We wszystkich lokalizacjach znajduje się łącznie 58 stanowisk obsługi klienta, w tym 23 stanowiska przyjmowania wniosków, 4 stanowiska wydawania paszportów oraz 31 stanowisk przyjmowania i wydawania.
Każde biuro paszportowe ma system kolejkowy oraz system rezerwacji internetowej. Warto też pamiętać, że wniosek o paszport dla dzieci do 12 roku życia można złożyć on-line.
Wystarczy mieć profil zaufany, e-dowód lub kwalifikowany podpis elektroniczny. W Małopolsce z takiej możliwości w 2023 roku skorzystało niemal 10 tysięcy osób.
Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!