W sumie w zajęciach praktycznych brało udział kilkanaście jednostek OSP, które mają sprzęt służący do ratownictwa na akwenach zalodzonych. Były to między innymi OSP Nowy Sącz Biegonice, Czerniec, Piwniczna, Tęgoborze, Łososina Dolna czy Gródek nad Dunajcem. Ćwiczenia prowadzone były w małych grupach z zachowaniem obowiązujących zasad epidemicznych.
Przy tej okazji policjanci i strażacy przypominają, że nie ma bezpiecznego lodu. Dlatego zamarznięte rzeki, stawy czy jeziora lepiej omijać szerokim łukiem.
W przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomocy. Najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Starajmy się poruszać w kierunku brzegu leżąc cały czas na lodzie. Kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku, ponieważ pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego. Jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalik lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec.
Jeśli jednak sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, to nie ryzykujmy i szybko zadzwońmy pod numer alarmowy 998 lub 112.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]