W 2023 roku w całym kraju działało 17 Centrów Powiadamiania Ratunkowego, które odbierały połączenia kierowane na numery alarmowe 112, 997 oraz 998. Najwięcej połączeń przychodzących zarejestrowano w CPR w Katowicach, Radomiu, oraz w Poznaniu.
Prawie 40 proc. wszystkich połączeń zostało zakwalifikowanych jako niezasadne, które nie wymagały interwencji służb. Z kolei niemal 27 procent zgłoszeń przychodzących zostało anulowanych, co oznacza, że dzwoniący rozłączył się przed nawiązaniem połączenia.
Polecany artykuł:
W 2023 roku najwięcej połączeń zarejestrowano w miesiącach letnich. W czerwcu, lipcu oraz w sierpniu. Średni czas oczekiwania dzwoniącego na odbiór połączenia wynosił 9,4 sekundy. Oznacza to, że operator odbiera połączenia w 3-4 sekundy od momentu wpłynięcia połączenia na stanowisko operatorskie.
Najwięcej zgłoszeń jest rejestrowanych pomiędzy godziną 10, a 21. Na numery alarmowe najczęściej dzwoniono w piątki i w soboty.
Ponad 45 proc. wszystkich zgłoszeń przekazano do Policji, a 40 proc. do Państwowego Ratownictwa Medycznego, natomiast do służb pomocniczych skierowano prawie 9 proc. Pozostałe zgłoszenia przekazano do Państwowej Straży Pożarnej.
W województwie małopolskim dzwoniąc na numer alarmowy 112, łączymy się z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Krakowie, które obsługuje zgłoszenia alarmowe z całego województwa.
Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 obchodzimy w Europie 11 lutego. Dzień ten został ustanowiony przez Unię Europejską. Ma przypominać o istnieniu takiego numeru oraz o jego właściwym używaniu.
Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!