Dzień Numery Alarmowego 112

i

Autor: CPR Kraków/FB Dzień Numery Alarmowego 112

region

Dziś Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Pamiętajmy. To nie infolinia!

2025-02-11 13:30

W 2024 roku w Centrach Powiadamiania Ratunkowego w całym kraju odnotowano ponad 20 mln połączeń przychodzących. To o ponad 2 miliony zgłoszeń mniej niż rok wcześniej. Operator na zmianie dziennej odbierał średnio 126 połączeń, natomiast na zmianie nocnej było to 81 połączeń.

Do 17 Centrów Powiadamiania Ratunkowego, które dziś działają w Polsce trafiają połączenia kierowane z numerów alarmowych 112, 997 oraz 998.  Centrum Powiadamiania ratunkowego dla Małopolski działa w Krakowie od 2009 roku.  

Małopolskie  Centrum Powiadamiania Ratunkowego początkowo obsługiwało miasto Kraków i powiat krakowski. Później włączano kolejne powiaty i kolejne numery służb ratunkowych. 

Dziś krakowskie CPR to 85 operatorów i operatorek pracujących 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. W 2024 roku czas oczekiwania na odebranie połączenia wyniósł u nas 9,24 sekundy. Natomiast średnio jedno zgłoszenie zasadne obsługiwane było w ciągu 136 sekund. Na prawie 1,5 mln zgłoszeń w 2024 roku najwięcej przypadło w okresie wakacyjnym - mówi kierownik CPR w Krakowie Łukasz Bombała.

Operatorzy w krakowskim CPR pracują w systemie 12-godzinnym. Średnio w ubiegłym roku na jednej 12-godzinnej zmianie operator numeru alarmowego obsługiwał 130 zgłoszeń w ciągu zmiany dziennej, 86 zgłoszeń podczas zmiany nocnej

Z roku na rok liczba zgłoszeń niezasadnych kierowanych na numer alarmowy 112 spada. Niemniej jednak nieustająco należy przypominać, że numer ten służy do ratowania zdrowia, życia i mienia. W 2024 roku w CPR w Krakowie około 62 zgłoszeń było niezasadnych – dodaje wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar
My podajemy miasto, ty wskazujesz województwo. Jak dobrze znasz administracyjną mapę Polski?
Pytanie 1 z 16
Legnica

W krakowskim Centrum Powiadamiania Ratunkowego zdarzały się telefony z pytaniem, gdzie się udać, gdy zgubi się dowód czy inny dokument. Były też przypadki zablokowanej karty SIM, bo w takiej sytuacji da się dodzwonić na 112, a ktoś chciał się dowiedzieć, co ma wówczas zrobić. Było i tak, że ktoś sprawdzał, czy mikrofon i głośnik w nowo zakupionym telefonie działają, wybierając 112. Były także osoby nietrzeźwe. Na przykład wracające z dobrej imprezy, które dzwoniły, prosząc o radiowóz i transport do domu.

Dzwoniąc na numer alarmowy 112 bez potrzeby i uzasadnienia, blokujemy linię alarmową osobie, która właśnie w tej chwili może potrzebować natychmiastowej pomocy, a nie może połączyć się z operatorem numerów alarmowych w CPR  - przypomina wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Nowy Sącz Radio ESKA Google News
Autor:

Warto pamiętać, że umyślne i złośliwe blokowanie numeru alarmowego 112 grożą kary. Może to być kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1 500 złotych.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!