Urlop w Tatrach? Uważaj na te 8 rzeczy w górach. Mandat będzie wyższy niż koszt całego wyjazdu!
Nieprawidłowe parkowanie
Nieprawidłowo zaparkowane pojazdy w okolicy szlaków górskich to prawdziwa plaga w Tatrach. Policjanci od początku sezonu letniego ostrzegają, że za pozostawienie samochodu w nieoznakowanym miejscu może grozić wysoki mandat, a pojazd może zostać odholowany. Za nieprawidłowe parkowanie grozi mandat karny w wysokości 100 złotych i 1 punkt karny. Dodatkowo, jeśli auto zostanie odholowane, będziemy musieli zapłacić dodatkowe 450 złotych oraz 30 złotych za każdą dobę, którą samochód spędzi na parkingu.
Nieprawidłowe parkowanie po słowackiej stronie Tatr
Jeśli myślicie, że w Polsce są wygórowane stawki mandatów, to z pewnością zszokuje was informacja, ile trzeba zapłacić kary za źle zaparkowany pojazd w Słowacji. Nasi sąsiedzi są bezlitośni dla osób, które ignorują przepisy. Jeśli zaparkujemy tam samochód w miejscu do tego nieprzeznaczonym, kara wyniesie nawet 800 euro, czyli około 3500 złotych.
Zejście z wyznaczonego szlaku
Spacerujących po górach obowiązuje całkowity zakaz schodzenia ze szlaku. To nie tylko niebezpieczne dla ludzi, którzy łatwo mogą się zgubić, ale także groźne dla zwierząt. Schodząc z wyznaczonej ścieżki możemy zaburzyć spokój mieszkańcom lasu oraz zaburzyć ich ekosystem. Strażnicy za zejście z wyznaczonego szlaku mogą ukarać mandatem opiewającym na kwoty rzędu 500 złotych.
Zabieranie psa do Tatrzańskiego Parku Narodowego
W parkach narodowych oraz w rezerwatach przyrody zabrania się przebywania z psem. Określa to art. 15 ustawy o ochronie przyrody. Wyjątkiem od tej zasady są psy pasterskie, mogące przebywać na chronionych obszarach pod nadzorem opiekuna. To bardzo ważna zasada i jej złamanie wiąże się z ogromną karą pieniężną. Jeśli zabierzemy psa do parku narodowego, musimy liczyć się z mandatem na 2000 złotych.
Przebywanie w Tatrzańskim Parku Narodowym po zmroku
Od marca do listopada obowiązuje bezwzględny zakaz przebywania na terenie Tatrzańskiego Parku narodowego od zmierzchu do świtu. Nie możemy wtedy nocować w górach, wyjątkiem są noclegi w schronisku. Biwakowanie i wędrówki nocą są niebezpieczne dla turystów i zakłócają nocne życie zwierząt. Jeśli złamiemy ten zakaz, możemy zapłacić nawet 400 złotych mandatu.
Niszczenie przyrody i akty wandalizmu
Wysokie mandaty za niszczenie przyrody i wszelkie akty wandalizmu na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego to jeszcze nic. Jeśli ktoś dopuści się takich rzeczy w górach, musi liczyć się z poważnymi konsekwencjami prawnymi, bowiem za te przewinienia można otrzymać nie tylko mandat, ale również trafić do więzienia. Za niszczenie przyrody i akty wandalizmu grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.
Zbieranie grzybów i jagód
W parkach narodowych obowiązuje bezwzględny zakaz zbierania grzybów, jagód i wszelkich innych darów lasu. Chociaż piękne owoce, czerniące się na niskich krzaczkach mogą kusić, należy się tego wystrzegać, ponieważ za ich zerwanie grozi mandat w wysokości nawet 500 złotych.
Palenie papierosów
Chociaż piękne okoliczności przyrody mogą skusić na "dymka" na szlaku, niestety nie możemy tego robić. Za palnie papierosów co prawda nie grozi wysoka kara, jednak warto zadać sobie pytanie, czy warto płacić mandat w wysokości do 50 złotych, kiedy zwyczajnie możemy cieszyć się pięknymi widokami i czystym, górskim powietrzem.