Wychodząc z domu należy zamknąć wszystkie okna i drzwi. Nie wolno zostawiać kluczy w „schowkach” pod wycieraczką, za doniczką na oknie czy za framugą drzwi. Takie miejsca doskonale znają złodzieje. Należy być dyskretnym i nie opowiadać wszystkim o planowanym wyjeździe, a w trakcie pobytu nie zamieszczać zdjęć w mediach społecznościowych. To doskonała podpowiedź dla złodziei.
Przed wyjazdem w dalszą trasę kierowca powinien sprawdzić stan techniczny pojazdu. Siadając za kierownicą należy być trzeźwym. Dzieci powinny być zapięte pasami bezpieczeństwa lub znajdować się w fotelikach czy innych urządzeniach przytrzymujących.
Uważajmy nad wodą. Od 1 kwietnia Komenda Główna Policji zanotowała już łącznie 190 utonięć.
Nigdy nie wolno pływać w miejscach zakazanych, o których najczęściej informują odpowiednie tablice. Nie wolno skakać do wody w miejscu, gdzie nie znamy jej głębokości ani ukształtowania dna. Nie należy też szybko wchodzić do wody po dłuższym czasie spędzonym na słońcu. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką osób dorosłych.
Pływając na materacu należy trzymać się blisko brzegu i nie wypływać na środek jeziora, a pływając żaglówką, łódką czy kajakiem dobrze założyć kapok.
W górach też może być niebezpiecznie. Nie tylko w Tatrach, ale też w Beskidach czy Gorcach.
Przed wyruszeniem na szlak należy koniecznie zwrócić uwagę na prognozę pogody, zabezpieczyć się w odpowiednie ubranie, sprzęt, jedzenie. Dobrze jest pozostawić wiadomość w pensjonacie, schronisku czy kwaterze o celu wycieczki, trasie i przewidywanym czasie powrotu.
Na smartfon warto też pobrać aplikację "Ratunek", która ułatwia kontakt z górskimi ratownikami.
Warto dobrze zapoznać się z planowaną trasą, zabrać mapę i telefon komórkowy z naładowaną baterią, aby w razie potrzeby wezwać pomoc. Nie wolno podchodzić do dzikich zwierząt oraz ich dokarmiać.
Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!