Młodzieżowa Akademia Filmowa w Nowym Sączu. Co to takiego?
Młodzieżową Akademię Filmową stworzyli doświadczeni filmoznawcy. Głównym celem projektu jest przybliżenie filmów kina ambitnego poprzez ciekawe prelekcje, spotkania z twórcami filmów, czy dyskusje na temat obejrzanych produkcji z widzami. Filmy, które są prezentowane w ramach MAF, wybrano tak, żeby uczestnicy mogli dowiedzieć się czegoś o samej sztuce filmy, ale też wzbudzić u nich zainteresowanie światem. Uczestnicy są podzieleni na trzy grupy wiekowe – młodsi uczniowie podstawówek, starsi uczniowie podstawówek i uczniowie szkół ponadpodstawowych.
Każda z tych grup będzie oglądać raz w miesiącu przez trzy miesiące film. Każdy z nich będzie poprzedzony wstępem filmoznawczym, gdzie tłumaczymy, co będziemy oglądać i dlaczego właśnie to, a potem będzie dyskusja, rozmowa, wykład na jakieś ciekawy temat lub spotkanie z gościem. Młodzieżowa Akademia Filmowa koncentruje się na tym, żeby pokazywać młodym ludziom piękno kina, historię kina, oglądamy i filmy nowe, ale tez czasami filmy starsze – wyjaśnia prelegent MAF Karol Szafraniec.
Młodziejowa Akademia Filmowa z bogatym repertuarem
Wśród filmów, jakie zostaną zaprezentowane w ciągu najbliższych trzech miesięcy widzom MAF można znaleźć zarówno polskie, jak i zagraniczne produkcje. Widzowie najmłodszej grupy obejrzą między innymi „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”, „Serce dębu” oraz „Lato, kiedy nauczyłem się latać”. Nieco starsi uczniowie podstawówek obejrzą „Ze wszystkich sił”, „Zależni od ekranu”, oraz „Gdzie jest Anne Frank?”. Uczniowie szkół ponadpodstawowych obejrzą „10 marca”, „Film balkonowy” oraz „Do widzenia, do jutra”. Szczegółowy program znajdziecie TUTAJ