Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to specjalna platforma, która służy do wymiany informacji pomiędzy mieszkańcami, a Policją. Za pomocą mapy można anonimowo przekazywać zgłoszenia o zagrożeniach, które pojawiają się w najbliższej okolicy. W pierwszym półroczu 2024 roku przy pomocy portalu zgłoszono ponad 2 tysiące przeróżnych zagrożeń. Zdecydowana większość się potwierdziła.
Każde ze zgłoszeń zaznaczanych na mapie jest zweryfikowane przez policjantów, którzy później podejmują odpowiednie kroki zmierzające do eliminacji potwierdzonych zagrożeń – mówi Aneta Izworska z policji w Nowym Sączu.
W pierwszym półroczu 2024 roku najczęściej potwierdzanymi zgłoszeniami były miejsca niebezpieczne na wodach, żebractwo, nieprawidłowe parkowanie spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, a także dzikie wysypiska śmieci.
Polecany artykuł:
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa działa od 2016 roku. Od tego czasu mieszkańcy Sądecczyzny przy pomocy tego portalu zgłosili łącznie 22353 zgłoszenia. Za żart lub pomyłkę uznano tylko nieco ponad 1400 z nich.
Dodanie zagrożenia jest bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Następnie należy wskazać na mapie miejsce, w którym występuje zagrożenie, kliknąć czerwony przycisk „+” i wybrać jedną spośród 27 kategorii zagrożeń. Można krótko opisać występujący problem, załączyć zdjęcie lub filmik. Zgłoszenia są anonimowe - dodaje Aneta Izworska
Warto jednak pamiętać, że mapa nie służy do zgłaszania pilnych interwencji. Do tego jest numer alarmowy 112.
Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!