Węgiel

i

Autor: www.pixabay.com

Kupił węgiel w niskiej cenie. Stracił dużą sumę pieniędzy!

2022-10-31 12:00

Cyberprzestępcy wykorzystują każdą sytuację, żeby wyłudzić pieniądze. Kilka dni temu mieszkaniec Sądecczyzny kupił 5 ton ekogroszku na jednym z portali internetowych. Zamówienia nie otrzymał. Stracił sporo pieniędzy!

Kupił węgiel od oszusta. Stracił 12 tysięcy złotych

Problemy z zakupem węgla to okazja dla cyberprzestępców. Oszuści wykorzystają każdą okazję, aby wyłudzić pieniądze. Przekonał się o tym mieszkaniec Sądecczyzny, który w połowie października br. wyszukał w sieci, na jednym z popularnych portali ogłoszeniowych atrakcyjną ofertę zakupu opału. Cena jednej tony ekogroszku, którego zakupem był zainteresowany, wynosiła 2400 zł. Zanim zdecydował się na kupno, sprawdził jeszcze w internecie opinie o sprzedającym, jednak nie znalazł ani negatywnych, ani pozytywnych komentarzy. Skontaktował się więc ze sprzedającym i uzgodnił warunki transakcji oraz dostawy 5 ton tego surowca. Zapłacił za niego 12 tysięcy złotych. Zamówienie opłacił za pomocą kodu BLIK.

A. MOSKWA: WĘGIEL DO 2 TYS. W PRZYSŻŁYM TYGODNIU W GMINACH

Gdy po wskazanym terminie nie otrzymał towaru, próbował skontaktować się ze sprzedającym, ale kontakt się urwał, a strona internetowa, na której dokonywał zakupu, została zablokowana. Gdy tylko zorientował się, że został oszukany, natychmiast poinformował sądeckich policjantów. Teraz funkcjonariusze pracują nad ustaleniem okoliczności i sprawcy tego przestępstwa. Jednocześnie apelują o zachowanie należytej ostrożności i ograniczone zaufanie, a także radzą, jak nie dać się oszukać w podobny sposób. – wyjaśnia Justyna Basiaga z nowosądeckiej policji.

Sonda
Kupiłaś/eś węgiel na zimę?

Policja ostrzega przed oszustami

Policja przypomina, żeby nie wierzyć w każde ogłoszenie zamieszczane w popularnych serwisach. Trzeba też dobrze sprawdzać wiarygodność oferty, czytać opinie innych kupujących i uważać na mocno zaniżone oferty. Oszuści bardzo często tworzą kopie stron internetowych firm zajmujących się sprzedażą opału. Należy dokładnie przyglądnąć się adresowi strony, ponieważ bardzo często w nazwie domeny znajduje się literówka albo przekręcona czy niepełna nazwa firmy, mimo że strona łudząco przypomina oficjalną stronę. Najlepiej samodzielnie wpisać adres w oknie przeglądarki, ponieważ w ten sposób unikniemy stron podszywających się pod legalnie działające firmy. Zamówienie najlepiej opłacać przy odbiorze.