Lotnicze Pogotowie Ratunkowe w Małopolsce ma już 95 lat

i

Autor: LPR Lotnicze Pogotowie Ratunkowe w Małopolsce ma już 95 lat

Lotnicze Pogotowie Ratunkowego w Małopolsce ma już 95 lat. Żółte śmigłowce można też zobaczyć nad Nowym Sączem

2022-12-30 16:00

Historia Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Małopolsce zaczyna się 21 listopada 1927 roku. To właśnie wtedy w Krakowie pojawił się pierwszy samolot sanitarny, na który złożyli się mieszkańcy regionu.

Po zakończeniu II Wojny Światowej powietrzne karetki najpierw stacjonowały w bazie Aeroklubu Krakowskiego, a od 1955 roku już w ramach Zespołu Lotnictwa Sanitarnego w Krakowie.

Przełomem był rok 1962, kiedy do Krakowa sprowadzono pierwszy śmigłowiec sanitarny. Dzięki niemu możliwy był szybki ratunek dla poszkodowanych w wypadkach i ciężko chorych. Ratownicy mogli nim dotrzeć bezpośrednio na miejsce zdarzenia i przetransportować pacjenta wprost do szpitala.  Natomiast stałe dyżury ratowniczej maszyny w ramach Lotniczego Zespołu Reanimacyjnego w Krakowie zaczęły się 30 lat temu. 

Dzisiaj krakowska baza LPR znajduje się w Kokotowie, gdzie przeniesiono ją z Balic. Powstał tam nowoczesny hangar z platformą dla śmigłowca i zapleczem, gdzie załoga dyżuruje całą dobę.

Nowoczesny śmigłowiec z Kokotowa do miejsca wypadku oddalonego o 60 kilometrów jest w stanie dolecieć w ciągu kilkunastu minut.

QUIZ. Najbardziej irytujące wątki polskich seriali 2022. Prawdziwy fan rozpozna co najmniej 7!

Pytanie 1 z 13
Kiedy trafił za kratki w "M jak miłość" fani Izy i Marcina odetchnęli z ulgą. Niestety, nie na długo...

Tylko w 2021 roku Lotnicze Pogotowie Ratunkowe w Krakowie brało udział w około 850 misjach. Od początku tego roku lotów ratunkowych było już ponad 400.

Historię Lotniczego Pogotowia Ratunkowego można poznać na specjalnej wystawie, którą można oglądać w Muzeum Ratownictwa w Krakowie. Na wystawie przedstawiono historię lotników sanitarnych z Małopolski, a także sprzęt, jakim się posługiwali. Można zobaczyć między innymi śmigłowiec ratowniczy Mi-2 Plus używany niegdyś w bazach ratowniczych w Krakowie i Zakopanem. 

Na zwiedzających czekają też plansze przedstawiające archiwalne fotografie. Prezentowane są również dawne mundury, sprzęt ratowniczy oraz modele samolotów i śmigłowców sanitarnych.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!