Opuszczone na okres ferii domy czy mieszkania, to dla złodzieja okazja do kradzieży. Dlatego przed wyjazdem zamknijmy wszystkie okna oraz drzwi. Także te w garażach i innych pomieszczeniach gospodarczych, poprzez które łatwo można dostać się do domu. Poprośmy też zaufaną osobę czy sąsiada, żeby zwrócił uwagę na nasze mieszkanie.
Planując wyjazd w długą trasę koniecznie należy dobrze się do niego przygotować. Dla swojego bezpieczeństwa, jak i bezpieczeństwa innych uczestników ruchu drogowego jedźmy rozważnie i ostrożnie. Pamiętajmy o zapięciu pasów i przewożeniu dzieci w fotelikach.
Wybierając się w dłuższą trasę kierowcy powinni być wypoczęci. Przed wyjazdem należy sprawdzić stan techniczny pojazdu, obowiązkowe wyposażenie samochodu, w tym czy posiadamy trójkąt ostrzegawczy i sprawną gaśnicę; warto zaopatrzyć pojazd w linkę holowniczą, kamizelkę odblaskową, łopatkę do odśnieżania i łańcuchy na koła - przypomina Aneta Izworska z policji w Nowym Sączu.
Jeżeli na ferie wysyłamy nasze dziecko, to dokładnie sprawdźmy kto organizuje wyjazd i pobyt, ale też czy ma odpowiednie licencje i doświadczoną kadrę wychowawców. Policja przypomina, że rodzice mogą też poprosić o kontrolę autokaru, którym na zimowe ferie pojadą dzieci.
Na terenie wszystkich komend miejskich i powiatowych policji w naszym województwie wyznaczone są stałe punkty kontroli autokarów turystycznych. Dzięki temu w jednym czasie będzie można skontrolować większą ilość pojazdów, które przewożą uczniów na ferie. W Nowym Sączu taki punkt znajduje się przy ulicy Bulwar Narwiku.
O kontrole można poprosić za pomocą specjalnego formularza na stronie komendy wojewódzkiej policji w Krakowie, ale też przez telefon w lokalnych komendach - dodaje Aneta Izworska.
Jeżeli nasze dziecko zostaje w domu, to też warto przypomnieć mu kilka podstawowych zasad. W widocznym miejscu zostawmy numery telefonów do siebie, dziadków czy innych zaufanych osób, a także numery alarmowe.
Przypominaj dziecku, by zawsze zamykało drzwi od wewnątrz i nie wpuszczało do domu osób, których nie zna. Naucz dziecko, by zawsze dobrze chowało klucze do mieszkania i informowało, gdzie wychodzi, z kim i kiedy wróci – dodaje Aneta Izworska.
Przypomnijmy też, że dziecko nie podawało nikomu swojego adresu, nie opowiadało o wyposażeniu domu czy mieszkania, nie przyjmowało od obcych słodyczy, prezentów i kategorycznie odmawiało propozycji podwiezienia czy wizyty w mieszkaniu osoby nieznajomej.
Razem z naszym województwem odpoczywać będą też uczniowie z województwa kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego.
Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!