Muszyna. Małopolskie uzdrowisko planuje kolejną atrakcję na zamku. Będzie hit?
W ostatnich latach coraz częściej słyszy się nie o słynnej Krynicy, a położonej w jej pobliżu Muszynie, uzdrowisku, które zyskało znaczną popularność, głównie za sprawą inwestycji o charakterze turystycznym. Baseny, liczne ogrody, aleje spacerowe, ścieżki rowerowe, wyremontowany Rynek czy renowacja zamku to tylko niektóre z inwestycji realizowanych w ostatnich latach w Muszynie. Wielkim hitem minionego lata okazało się zamczysko, które 30 września obchodziło okrągłą rocznicę remontu. Jak przekazał burmistrz Muszyny Jan Golba za pośrednictwem mediów społecznościowych, Zamek w Muszynie od czasu renowacji odwiedziło 110 tys. turystów, o czym informowaliśmy w osobnym materiale. Jak się okazuje, Muszyna ma zamiar wykorzystać potencjał turystyczny zamku, wzbogacając go o nowe elementy.
W ubiegłym tygodniu burmistrz Muszyny Jan Golba podpisał w Nowym Targu umowę na realizacja projektu „Magia zamków na pograniczu polsko-słowackim”. We współpracy z południowym sąsiadem oblicze zmieni także słowacki zamek w Starej Lublowli. Nowa inwestycja ma przenieść turystów w świat legend. Realizację zadania w Muszynie i słowackiej gminie Hniezdne umożliwi unijne dofinansowanie na kwotę ponad trzech milionów euro. Po jednej i po drugiej stronie granicy powstaną nowe atrakcje dla turystów. Jakie? Na Zamku w Muszynie powstanie multimedialna i interaktywna wystawa, która opowie historię Państwa Muszyńskiego i całego pogranicza polsko-słowackiego.
Projekt jest bardzo ciekawy, bo wchodzimy w świat wirtualny. Będziemy np. obcować z królem, rycerzami czy postaciami z legend. Będziemy pokazywać Muszynę w wydaniu historycznym, kulturowym czy różnego rodzaju wierzeń. To będzie w wieży zamkowej, gdzie na każdym poziomie powstanie innego rodzaju wirtualny świat. Przypuszczam, że uczestnikiem historii w Muszynie będzie można poczuć się już w 2025 roku – mówi burmistrz Jan Golba.
Na zamkach w Muszynie i Lubowli zostaną także zamontowane… lustra. W jakim celu?
Lustra to zadanie niewielkie. Patrzymy na turystów, którzy są na terenie Lubowli, w lustrze, które będzie na ternie Muszyny i odwrotnie. Możemy również nawiązać między sobą kontakt. Goście mogą opowiadać sobie nawzajem, co widzieli po drugiej stronie – informuje burmistrz Jan Golba.
To jednak nie wszystko. Na zakończenie projektu, który potrwa do września przyszłego roku zaplanowano imprezę plenerową na Zamku w Muszynie, która ma docelowo podsumować opisywane działania. Gmina chce również wydać specjalną mapę turystyczną, która przedstawi najciekawsze atrakcje nie tylko Muszyny, ale i Starej Lubowli, a także całego regionu pogranicza.