Martwa natura autorstwa znanych artystów do zobaczenia w Nowym Sączu [ZDJĘCIA]

2022-08-05 13:00

Najstarsze z nich pochodzą z XVII wieku, najmłodsze z czasów współczesnych. Wszystkie przedstawiają martwą naturę. Kilkadziesiąt prac znanych artystów można oglądać w nowosądeckim muzeum od piątku, 5 sierpnia. Tę wystawę koneserzy sztuki powinni obejrzeć!

Obrazy, które wyglądają jak fotografie

Jak na przestrzeni wieków zmieniał się sposób malowania martwej natury i samo postrzeganie tego typu sztuki przez artystów – o tym można przekonać się w Nowym Sączu. W Muzeum Okręgowym można oglądać wystawę obrazów „Świat zatrzymany – Martwa natura na przestrzeni wieków”. Zobaczymy na niej blisko 60 prac. Najstarsze pochodzą z XVII wieku i naprawdę robią wrażenie. Ich autorzy doskonale oddali na płótnie, to co malowali. Obrazy wyglądają jak duże fotografie. Nie brakuje też spojrzenia na martwą naturę okiem malarzy reprezentujących sztukę współczesną.

Sądeczanin zajął 8 miejsce w Mistrzostwach Świata w rzucaniu samolotów z papieru

Zawsze temat martwej natury mnie interesował. Jest on nadal obecny w malarstwie. Może niektórym bardziej kojarzy się z ćwiczeniami akademickimi, ale jest on niezwykle ważny, bo w dziejach sztuki istnieje od samego początku, a jako samodzielny temat pojawia się w sztuce barokowej. Wystawa ta daje tylko taką namiastkę. Chcieliśmy spróbować pokazać, taki przekrój tego tematu, kiedy on się pojawia w XVII wieku, potem kiedy jest obecny w sztuce, aż do współczesności, bo artyści w XXI wieku nadal malują martwą naturę, nie tylko jako ćwiczenie akademickie — mówi Barbara Szafran z nowosądeckiego muzeum.

POSŁUCHAJ rozmowy z Barbarą Szafran, kusztosz wystawy
Sonda
Ile razy w roku odwiedzasz jakieś muzeum?

Obrazy znanych artystów w nowosądeckim muzeum

Na wystawie można zobaczyć między innymi obrazy znanych i cenionych artystów jak Maksymilian Gierymski, Olga Boznańska, Józef Pankiewicz, Leon Wyczółkowski, Jerzy Nowosielski, Tadeusz Makowski czy Wojciech Fangor. Prace wypożyczono z 10 muzeów z Polski. Między innymi z Muzeum na Wawelu, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Narodowego w Krakowie, muzeów w Tarnowie, Rzeszowie, Łodzi i Radomiu. Czas na obejrzenie wystawy mamy do końca października, a możecie to zrobić w oddziale głównym przy ul. Jagiellońskiej.