Nagrania słuchowiska trwały kilka tygodni. Do pomocy przy ich realizacji zaangażowano osoby niewidome i słabo widzące, które dokładnie opisują dotykane przez siebie przedmioty. W trakcie słuchania nagrania słuchacze przenoszą się w świat dawnej Galicji i zaglądają do czterech pracowni Miasteczka Galicyjskiego.
Są to cztery spotkania tematyczne w których razem z osobami niewidomymi i słabo widzącymi odwiedzamy cztery pracownie. Zaglądamy do pracowni zegarmistrza, fryzjera, apteki i zakładu garncarskiego – mówi Daniel Lachor z nowosądeckiego Muzeum, który koordynował projekt. - Nagranie stworzone zostało w technice binauralnej. Aby w pełni skorzystać z tak nagranych materiałów, warto założyć słuchawki.
Słuchowiska powstały w ramach projektu „Galicyjskie Eksploracje”, realizowanego przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, Fundację Szansa dla Niewidomych oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzealnicy zachęcają do wysłuchania ich nie tylko przez osoby niewidome i słabo widzące. Obecnie ekspozycja Miasteczka Galicyjskiego jest zamknięta, a z nagrań można dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat pracy aptekarza, czy zegarmistrza w dawnej Galicji. Słuchowiska dostępne są za darmo. Można ich posłuchać TUTAJ
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected].