Jest to drugi kocioł na biomasę. Takie urządzenie zamontowano w kotłowni przy ulicy Wiśniowieckiego. Natomiast w zakładzie MPEC przy ulicy Lwowskiej spółka zbudowała nowoczesny system do wytwarzania ciepła z gazu, a przy okazji także prądu, który MPEC może sprzedawać do sieci.
Polecany artykuł:
Dzięki tym systemom sądecki MPEC do produkcji ciepła wykorzystuje teraz dużo mniej węgla. Jeszcze w 2019 roku w kotłowni na Millenium 100 procent ciepła było produkowane właśnie z węgla. Teraz jest to już poniżej 50 procent. Reszta to odnawialne źródła energii, co ma duży wpływ na jakość powietrza w Nowym Sączu i regionie.
Obie inwestycje stawiają MPEC Nowy Sącz w krajowej czołówce zakładów, które rozwijają alternatywne źródła energii, obniżając tym samym emisję CO2 i zmniejszając udział węgla w produkcji ciepła – mówi prezes MPEC Paweł Kupczak
Budowa drugiego kotła na biomasę przy ulicy Wiśniowieckiego oraz montaż urządzeń do gazowej kogeneracji przy ulicy Lwowskiej kosztowało prawie 40 milionów złotych. Większość pieniędzy spółka zdobyła między innymi z unijnych funduszy.
Sądecki MPEC dostarcza ciepło do mieszkańców Nowego Sącza, a także do jednego z osiedli w Starym Sączu. Największymi odbiorcami ciepła są spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Do sieci podłączone są też urzędy, szkoły i wiele firm. W sumie to około 1 300 000 metrów kwadratowych powierzchni.
Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!