Kilka dni temu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z 24 kwietnia 2025 r. o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw. Jedna ze zmian dotyczy liczby dyspozytorni medycznych w województwach. W Małopolsce są teraz dwie dyspozytornie w Krakowie i Tarnowie. To jednak miało się zmienić.
Wszystko dlatego, że obowiązujące do tej pory przepisy zakładały centralizację dyspozytorni medycznej do jednej w Krakowie, co miało się stać do końca 2027 roku. Nowelizacja ustawy umożliwi jednak działanie dwóch dyspozytorni: zarówno w Krakowie, jak i w Tarnowie.
W przypadku województw, w których liczba ludności przekracza 3 miliony mieszkańców zmiany przepisów przewidują możliwość zorganizowania przez wojewodę drugiej dyspozytorni medycznej, a w województwach powyżej 4 milionów mieszkańców również trzeciej. To oznacza, że wojewodowie będą mogli mieć dodatkowe dyspozytornie medyczne w województwach: małopolskim, wielkopolskim, mazowieckim oraz śląskim.
Oznacza to, że w Małopolsce będą mogły funkcjonować dwie dyspozytornie. Dzięki nowelizacji ustawy nie ma obowiązku likwidacji Dyspozytorni Medycznej w Tarnowie. Z tej możliwości będziemy chcieli skorzystać - mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Dyspozytornie Medyczne w Krakowie i Tarnowie w 2024 roku odebrały w sumie ponad 423 tysiące połączeń. Z tej liczby prawie 118 tysięcy zgłoszeń obsłużyła dyspozytornia w Tarnowie. To prawie 28 procent.
Dyspozytornia Medyczna w Tarnowie obsługuje miasto Tarnów i Nowy Sącz, a także powiat tarnowski, nowosądecki, brzeski, bocheński, dąbrowski, gorlicki, limanowski. Dzwoniąc z tych rejonów na numer 999 dodzwonimy się bezpośrednio do Dyspozytorni Medycznej w Tarnowie

Jeżeli z tych rejonów zadzwonimy na numer 112 to także będziemy przekierowani przez operatora Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Krakowie do dyspozytorni medycznej w Tarnowie.
Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!