Nie wypalaj suchych trwa.  Proszą strażacy i przyrodnicy!

i

Autor: PSP Nowy Sącz Nie wypalaj suchych trwa. Proszą strażacy i przyrodnicy!

region

Nie wypalaj suchych traw. Proszą strażacy i przyrodnicy!

2024-03-02 16:11

W całym kraju ruszyła kampania „Stop Pożarom Traw”, która ma przypominać jak bardzo takie pożary są szkodliwe i niebezpieczne. Nie tylko dla przyrody, ale też dla ludzi.

Przełom zimy, wiosny oraz przedwiośnie to okresy, w których rośnie liczba pożarów łąk i nieużytków. Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Od pokoleń wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie.

Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym.  Ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi i zwierząt.

QUIZ. Czy pokonasz swoją babcię. Tylko doświadczone kobiety zgarną maksymalną liczbę punków

Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego. Czy podczas sprzątania można łączyć ze sobą ocet i sodą oczyszczoną?

Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą także do wypadków śmiertelnych. Ci, którzy mimo to ryzykują i wypalają suche trawy muszą się liczyć z konsekwencjami prawnymi.

W 2023 roku w całym kraju do pożarów suchych traw strażacy wyjeżdżali ponad 21 tysięcy razy. W Małopolsce takich pożarów było 1378.

Do pożarów suchych traw wyjeżdżają także strażacy z Nowego Sącza. W tym roku takich akcji było już wiele. Tylko w piątek, 1 marca suche trawy paliły się w czterech miejscach. W Świniarsku, w Stadłach i Podegrodziu. Takich pożarów nie brakowało też w lutym.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!