Ogrody sensoryczne w Muszynie znajdują się w dzielnicy Zapopradzie. Powstały one w ciągu ostatnich lat zarówno na zboczu góry, jak i przy wałach rzeki Poprad. W pogodne i słoneczne dni można spotkać tam wielu turystów, którzy tym, co zobaczyli są zachwyceni.
Jesteśmy zachwyceni tą architekturą. Ciekawe pomysły są tu zrealizowane – mówią turyści, którzy na Sądecczyznę przyjechali z Zamościa. - Wszystko jest tu takie bajkowe, kolorowe. Całość jest ładnie skomponowana, spacer po tych ogrodach jest bardzo odprężający.
Muszyńskie ogrody sensoryczne podzielono na osiem stref: zdrowia, zapachu, dźwięku, zapachowo – dotykową, smaku, wzroku, Afrodyty oraz baśni i legend. Zwiedzanie ich można rozpocząć od parku greckiego, który znajdziemy przy Alei Zdrojowej. Znalazły się tam rzeźby przedstawiające mitologicznych bohaterów, fontanny oraz ptaszarnia, gdzie turyści zobaczą rożne gatunki ptaków.
Warto też wejść ścieżką na pobliskie wzgórze, na którym zlokalizowano ogród baśni i legend. Tam z kolei można nieco bliżej poznać opowieści w które wierzono w czasach dawnego Państwa Muszyńskiego.
- Znajdziemy tam charakterystyczne obiekty czy osoby, które były związane z legendami muszyńskimi, czyli zbójnicy, chatka zielarki, chatka młynarza – wyjaśnia burmistrz Muszyny Jan Golba.
Wchodząc dalej na wzgórze Parku Zdrojowego można odkryć też ogród dźwięku, dotyku oraz strefę zapachową, gdzie znajduje się wiele roślin. Sporą atrakcją cieszy się tez wieża widokowa z której można podziwiać panoramę Muszyny. To nie wszystko por drugiej stronie miasteczka, tuz przy kościele można odwiedzić ogrody biblijne, których wystrój i roślinność nawiązuje do scen i wydarzeń z Nowego i Starego Testamentu.