Nowy Sącz. Muzeum Okręgowe z nową publikacją
Przy przygotowaniu publikacji pracowali pracownicy muzeum, ale też historycy. Przygotowali oni publikacje, które znalazły się w książce. Dowiemy się z niej między innymi, jak wyglądało muzealnictwo na ziemi sądeckiej przed wybuchem II wojny światowej, skąd muzealnicy brali eksponaty na wystawy, a także jak zmieniało się po wojnie samo Muzeum Okręgowe. Katalog powstał w ramach wystawy „Utracone, ocalone”, która można było oglądać w domu gotyckim na przełomie września i października.
Podczas badań i przeglądania archiwów natknęliśmy się na wiele ciekawostek. Dowiedzieliśmy się, że część eksponatów, które uważaliśmy, że są późniejsze, okazało się, że były nabyte przez muzeum we wcześniejszych latach. Poza tym kilka takich rzeczy, jak fotografie archiwalne eksponatów, które były w zamku. Po to robiliśmy, żeby Sądeczanie wiedzieli co mamy w zbiorach, co jest z tego dawnego muzeum przedwojennego – mówi Edyta Ross – Pazdyk z Muzeum Okręgowego, która pracowała przy powstaniu katalogu.
Katalog "Utracone, ocalone". Gdzie go dostaniemy?
Na razie wydano 1500 sztuk katalogu. Można go znaleźć w oddziałach muzeum. Jest też wersja online. W książce znajdziemy następujące artykuły napisane przez Piotra Wierzbickiego, Dawida Golika, Leszka Migrałę, Marię Marcinowską, Bartłomieja Czecha, Justynę Stasiek-Harabin, Joannę Hołdę, Beatę Wierzbicką i Edytę Ross-Pazdyk. Katalog zrealizowano w ramach projektu „Historia powstania i rozpadu zbiorów Muzeum Ziemi Sądeckiej oraz powojenne losy Muzeum w Nowym Sączu”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Badanie polskich strat wojennych”.