„Rzecz z drugiej strony” - takie hasło nosi trasa, prowadzi po najciekawszych obiektach Sądeckiego Parku Etnograficznego. Muzealnicy wybrali 120 zabytkowych przedmiotów, które na co dzień znajdują się w chatach, dworach, czy cerkwiach nowosądeckiego Skansenu i szczegółowo je opisali. Dzięki temu odwiedzający lepiej i bliżej poznają historię i kulturę regionu sądeckiego. Wśród przedmiotów znalazły się dawne sprzęty codziennego użytku, narzędzia, ale też unikatowe dzieła sztuki sakralnej, czy ludowej. Co ciekawe – trasę można przejść bez wychodzenia z domu. Wystarczy smartfon, albo komputer.
Wszystkie przedmioty zostały sfotografowane, tak, żeby pokazać jak wyglądają z bliska, są też szczegółowe opisy, a do niektórych obiektów przygotowaliśmy też audiodeskrypcję, co z pewnością ułatwi zwiedzanie osobom niewidomym lub słabowidzącym – wyjaśnia Joanna Hołda z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. - Trasa jest adresowana do osób, które cenią sobie zwiedzanie indywidualne. Dajemy im możliwość samodzielnego odkrywania ekspozycji. Będąc w Skansenie wystarczy mieć przy sobie smartfon, zajrzeć na nasza stronę internetową i poczytać.
W ramach trasy powstało też 17 krótkich filmów, które pokazują działanie zabytkowych przedmiotów, takich jak młyn wodny, folusz, czy tartak. Nowa trasa w Sądeckim Skansenie ma być dostępna od 1 grudnia. Zdjęcia z opisem i mapę znajdziecie na www.muzeum.sacz.pl