Nowy pomnik w centrum Nowego Sącza. Na nim 12 tysięcy nazwisk [ZDJĘCIA]

2022-08-29 9:21

Skwer Pamięci Ofiar Holokaustu w Nowym Sączu jest już gotowy. W niedziele odbyło się jego uroczyste otwarcie. Na tablicach znajdujących się na pomniku zapisano blisko 12 tysięcy imion i nazwisk.

Skwer i pomnik w miejscu, gdzie w trakcie wojny było getto

Skwer Pamięci zlokalizowano na terenie, gdzie w trakcie II wojny światowej znajdowało się żydowskie getto. Znajduje się on na zieleńcu przy skrzyżowaniu ulic Tymowskiego i Kaźmierza Wielkiego. Na uroczystość otwarcia przyjechali potomkowie sądeckich żydów, między innymi z Izraela, Stanów Zjednoczonych, czy Australii.

Nowy oddział centrum krwiodawstwa w Nowym Sączu

Jestem dumny z Was, że tutaj jesteście, bo dziś najważniejsze słowo, to słowo "pamięć". Wasza obecność, pamięć o tych ludziach, którzy zginęli, jest najważniejsza. Pamiętamy o tym, że przed II wojna światową Polska, ale też Nowy Sącz były wielowyznaniowe i wielonarodowe. Pamiętajmy, że to byli nasi bracia. Dziś pokazujemy, że pamięć i dobro zwycięża – mówił podczas otwarcia skweru i odsłonięcia pomnika prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel.

QUIZ. Największe wojny i bitwy w historii. Spróbuj zdobyć chociaż 6 punktów

Pytanie 1 z 10
Wojna stuletnia z XIV i XV wieku to przede wszystkim konflikt między...

Nawiązanie do obozu w Bełżcu

Projekt skweru przygotował architekt Paweł Kurzeja. Miejsce pamięci nawiązuje do obozu koncentracyjnego w Bełżcu, gdzie trafiali Żydzi z Nowego Sącza. Na pomniku jest 30 tablic z imionami i nazwiskami zamordowanych Sądeczan. Pomysłodawcą stworzenia takiego miejsca w Nowym Sączu był kajakarz, olimpijczyk Dariusz Popiela, twórca programu „Ludzie, nie liczby”, który razem ze stowarzyszeniem Sądecki Sztetl przypomina pamięć o ludności żydowskiej, która mieszkała w regionie sądeckim.