Nowy Sącz. Miasto, w którym budowano szybowce
Nie wszyscy tę historię pamiętają, wielu może nawet o niej nie wie. Chodzi o tradycje lotnicze, które są związane z regionem sądeckim. To właśnie tu działała kiedyś jedna z pierwszych i bardziej znanych szkół szybowcowych. Także w Nowym Sączu budowano szybowce. Właśnie o tym mają przypominać wydarzenia pod hasłem „Skrzydlaty Nowy Sącz”. To wspólny projekt realizują Muzeum Lotnictwa w Krakowie, Muzeum Okręgowe z Nowego Sącza i Małopolskie Centrum Kultury Sokół z Nowego Sącza. Te trzy instytucje podpisały waśnie porozumienie o współpracy.
Pierwszym akcentem będzie konkurs plastyczny tematycznie związany z lotnictwem i Sądecczyzną. Będzie także przegląd filmów o tematyce lotniczej, zarówno dokumentalnych, jak i fabularnych – wyjaśnia Andrzej Zarych, dyrektor MCK Sokół w Nowym Sączu.
Polecany artykuł:
Szybowiec w MCK Sokół
Są też szanse na to, że w budynku MCK Sokół w jednym z pomieszczeń zawiśnie prawdziwy szybowiec. Muzeum Okręgowe chce z kolei przygotować wystawę poświęconą dwóm pilotom – Józefowi Iszkowskiemu i Leopoldowi Kwiatkowskiemu. We wrześniu planowany jest piknik wojskowo – patriotyczny w Miasteczku Galicyjskim. Dokładny program wydarzeń poznamy w najbliższych tygodniach. Nowy Sącz był jednym z pierwszych ośrodków w Polsce, gdzie zaczęto budować szybowce i prowadzić działalność lotniczą. Projekt ma przypomnieć te wydarzenia i ludzi, którzy w dziedzinie lotnictwa zasłużyli się dla naszego regionu.