Znamy 11 tysięcy nazwisk Żydów, którzy mieszkali w sądeckim getcie
Prace już ruszyły. W centrum Nowego Sącza powstaje skwer pamięci ofiar holokaustu. Ma on przypominać o mieszkańcach Nowego Sącza, którzy żyli w sądeckim getcie w czasie II wojny światowej i zginęli w tym czasie. Skwer będzie gotowy jeszcze w te wakacje. Stanie na nim pomnik z imionami i nazwiskami zamordowanych żydów.
Dzięki pomocy historyków, którzy zaangażowali się w ten projekt, udało nam się odnaleźć 11 500 imion i nazwisk osób, które mieszkały w getcie żydowskim w Nowym Sączu. To ich imiona i nazwiska pojawią się na tym pomniku. Tu warto dodać, że to nie byli tylko Żydzi z Nowego Sącza, ale również z okolicznych miejscowości, jak na przykład Łabowa – mówi Dariusz Popiela z Fundacji Centrum, twórca projektu „Ludzie, nie liczby”.
Pieniądze na pomnik i skwer ze zbiórek społecznych
Pomnik i skwer mają być gotowe w sierpniu. Otwarcie planowane jest 23 sierpnia, kiedy przypada 80. rocznica likwidacji sądeckiego getta. Na otwarcie mają zostać zaproszeni potomkowie Żydów, którzy w trakcie wojny mieszkali w Nowym Sączu i przeżyli okupację, a potem uciekli z Polski do różnych krajów świata. Pieniądze na pomnik i urządzenie terenu zielonego przy ul. Tymowskiego mają pochodzić ze zbiórek społecznych. Jedną z nich znajdziecie TUTAJ. Organizatorzy akcji szacują, że przygotowanie placu i budowa pomnika mogą kosztować nawet 500 tysięcy złotych.