Sybiracy z Nowego Sącza mają swoje tablice pamięci
Tablice poświęcone Eugeniuszowi Ziarno i Alicji Rataj – Szofer, którzy przeżyli wywózkę na Sybir i po wojnie wrócili do Nowego Sącza, pojawiły się przy dwóch salach w Zespole Szkół nr 2. Dzięki temu uczniowie nadal będą pamiętać o takich osobach, które były w szczególny sposób związane ze szkołą, która nosi imię Sybiraków. Wielokrotnie osoby, które podczas II wojny światowej przeżyły deportację w głąb Rosji, odwiedzały uczniów szkoły i opowiadały o tym.
Wszytko po to, żeby uczniowie szkoły, która nosi imię Sybiraków, pamiętali o swoich patronach. Niestety Sybiracy odchodzą od nas. Pamiętam, jak w 2003 roku rozpoczynałem tu pracę, wiele takich osób przychodziło do nas, wygłaszało prelekcje dla uczniów. Niestety jest ich coraz mniej, ale staramy się zachować pamięć o nich. Postanowiliśmy, że poszczególne sale będziemy upamiętniać imionami Sybiraków. Dzięki temu uczniowie mają możliwość zapoznania się z sylwetką takiej osoby w danej sali – wyjaśnia Sławomir Szczerkowski, dyrektor Zespołu Szkół numer 2 w Nowym Sączu.
Cztery sale pamięci w ZS nr 2 w Nowym Sączu
Do tej pory w szkole pojawiły się tablice pamięci poświęcone Stanisławowi Falińskiemu oraz Danucie Rybickiej. Teraz odsłonięto kolejne dwie. Pierwsza poświęcona jest Alicji Rataj- Szofer, która była inicjatorką nadania szkole imienia Sybiraków. Druga tablica jest poświęcona Eugeniuszowi Ziarno, członkowi Związku Sybiraków. Byli oni częstymi gośćmi w ZS nr 2. Bardzo chętnie spotykali się z uczniami i opowiadali swoją historię. Teraz ich życiorys poznają kolejne pokolenia uczniów, bo w każdej sali, przy której wisi tablica pamięci, znajdują się także noty biograficzne poświęcone patronom. Tablice odsłonięto po Marszu Sybiraków, który szkoła zorganizowała 12 kwietnia.