Autobus

i

Autor: www.pixabay.com

Polski rząd daje kasę na lokalne linie autobusowe. Pieniądze trafią też na Sądecczyznę

2022-11-24 12:00

Będą dodatkowe linie autobusowe w naszym regionie. Pieniądze na takie kursy wykłada rząd w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Na 2023 rok Małopolsce przypadło 41,1 miliona złotych. Za pieniądze uda się uruchomić ponad 250 połączeń autobusowych, w tym na nowych trasach.

Rekordowa liczba wniosków w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych

Rządowa pomoc trafi do około 60 gmin, 8 powiatów i samorządu województwa. W ramach wniosków złożonych w tegorocznej edycji Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych stworzonych lub utrzymanych zostanie 195 linii autobusowych gminnych, 43 powiatowe i 15 wojewódzkich. To właśnie samorząd województwa otrzyma najwyższe dofinansowanie na poziomie blisko 6,7 mln zł. Do samorządów z najwyższym dofinansowaniem należą również powiat wadowicki, do którego trafi blisko 2,7 mln zł, oraz gmina Wieliczka, która otrzyma ponad 2,5 mln zł. Cześć pieniędzy trafi również do regionu sądeckiego. Między innymi do gmin: Muszyna, Piwniczna-Zdrój, Nawojowa, Łososina Dolna, Gródek nad Dunajcem oraz Chełmiec.

Przystanek - trybuna sportowa w Nowym Sączu

Widzimy ogromne zainteresowanie mieszkańców tych gmin, gdzie nie było sprawnej komunikacji można dojechać do szkoły, do pracy czy lekarza. Najdłuższa linia autobusowa w Małopolsce dofinansowana przez polski rząd to linia łącząca Nowy Targ z Nowym Sączem. Liczy ona 140 kilometrów — mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Sonda
Czy Tobie także zdarzyło się wagarować w okresie szkolnym?

Coraz większe zainteresowanie lokalnymi połączeniami autobusowymi

To dlatego, że autobusy wspomnianego przewoźnika przejeżdżają przez wiele gmin i miejscowości. Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych działa już od 3 lat. Tu warto dodać, że w ramach pierwszego naboru na 2019 rok powstało lub zostało utrzymanych 40 linii autobusowych. Rok później było to 105 linii, a w 2021 roku – 167 linii. W roku ubiegłym w ramach dwóch naborów udało się uruchomić lub reaktywować 245 linii na kwotę ponad 37,4 mln zł.