Najwięcej, bo aż sześć nowych oddziałów powstało w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Krynicy Zdroju oraz Zespole Szkół w Starym Sączu. Z kolei w Liceum Ogólnokształcącym w Grybowie nowych kierunków jest pięć.
- Oprócz liceów, sporym zainteresowaniem młodzieży cieszyły się w tym roku technika – mówi Bożena Mynarek, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu. Nowym kierunkiem , który wzbudził spore zainteresowanie wśród uczniów, jest technik spawalnictwa w Zespole Szkół Zawodowych Grybowie.
Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to 1 września uczniowie, po długiej przerwie, zasiądą wreszcie w szkolnych ławkach. W placówkach, którymi zarządza starostwo, powoli kończą się przygotowania do rozpoczęcia nowego roku szkolnego. W czasie wakacji dyrektorzy musieli nie tylko dopilnować remontów w swoich szkołach, ale też przygotować się do działania w „czerwonej strefie”, w której znajduje się Powiat Nowosądecki.
- Na szczęście mamy tę komfortową sytuację, że nasze szkoły nie są przepełnione i uczniowie do tej pory uczyli się na jedną zmianę – mówi dyrektor Bożena Mynarek. Dzięki temu, dyrektorzy mogą teraz wprowadzić na przykład system dwuzmianowy. Nie ma też problemu z ilością sal. Mam nadzieję, że bez problemu rozpoczniemy nowy rok szkolny, czyli zastosujemy wariant A przygotowany przez MEN.
A na czym polega wspomniany wariant A? Zakłada on, że w szkole funkcjonuje tradycyjne kształcenie. Obowiązują wytyczne GIS, MZ i MEN. W przypadku wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego dyrektor szkoły będzie mógł częściowo lub w całości zawiesić stacjonarną pracę szkół. Wówczas dopuszczalne będą dwa warianty kształcenia: B i C.
Wprowadzenie wariantu B oznaczać będzie konieczność wdrożenia mieszanej formy kształcenia. Dyrektor będzie mógł zawiesić zajęcia grupy, klasy lub całej szkoły w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć i prowadzić kształcenie na odległość (zdalne). Będzie to zależało od sytuacji epidemicznej na danym terenie, w danej szkole czy placówce.
No i ostateczność to wariant C: kształcenie zdalne. Dyrektor szkoły, placówki podejmuje decyzję o zawieszeniu zajęć stacjonarnych na określony czas i wprowadzeniu w całej szkole kształcenia na odległość (edukacji zdalnej).
Aby zatem szkoły mogły w miarę normalnie funkcjonować w nowej rzeczywistości, i nie trzeba było wprowadzać wariantu B lub C, uczniowie i nauczyciele muszą przestrzegać nowych zasad.
- Trzeba przede wszystkim pamiętać o częstym myciu i dezynfekowaniu rąk, zakrywaniu ust i nosa oraz utrzymywaniu dystansu społecznego- mówi Bożena Mynarek z nowosądeckiego starostwa powiatowego. To w dużej mierze od nas zależy czy trzeba będzie wprowadzać w placówkach wariant B lub C- dodaje Mynarek.