Ratownicy medyczni boją się o swoje życie.  Przejdą kurs samoobrony!

i

Autor: Darek Ryś

region

Ratownicy medyczni boją się o swoje życie. Przejdą kursy samoobrony!

2025-03-28 8:00

Małopolska mówi „NIE” agresji wobec ratowników medycznych. W naszym regionie ruszyła właśnie specjalna kampania, która z jednej strony ma pokazać jak poważny jest to problem, a z drugiej ma wzmocnić szacunek dla służb ratunkowych.

W planie są między innymi szkolenia, które przeprowadzi policja oraz służba więzienna. Na takich kursach ratownicy medyczni dowiedzą się tego, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych.  

Przewidujemy, że przeszkolonych zostanie blisko 1,4 tysiąca ratowników medycznych pracujących w województwie małopolskim Ponadto powstaną też materiały filmowe, w których ratownicy opowiedzą historie z życia wzięte, pokazując trudne i niebezpieczne sytuacje, z jakimi spotykają się podczas wykonywania swoich obowiązków – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Szkolenia dla ratowników medycznych ruszą 31 marca. Zajęcia będą organizowane w kilku wytypowanych jednostkach na terenie całego regionu i będą przeprowadzane przez doświadczonych policyjnych instruktorów technik i taktyk interwencji.

Szkolenia mają nauczyć ratowników medycznych rozpoznawać sytuacje trudne, stwarzające zagrożenie dla ich bezpieczeństwa, jak również pokazać im jak prawidłowo reagować w takich sytuacjach – mówi komendant wojewódzki policji w Krakowie inspektor Artur Bednarek.

W całym 2024 roku ratownicy medyczni w Małopolsce 38 razy prosili policję o pomoc, bo czuli się zagrożeni. Od początku tego roku takich zgłoszeń było już 6.

Dokończ teksty z filmu "Poranek kojota"
Pytanie 1 z 10
"Łysy powiedział, że załatawi mi ....."

Przy tej okazji warto przypomnieć, że w ostatnim czasie znacząco przyspieszyły prace nad nowelizacją ustawy o państwowym ratownictwie medycznym. Mają one wprowadzić skuteczniejsze mechanizmy ochronne dla ratowników. Równolegle Prokuratura Krajowa pracuje też nad zaostrzeniem przepisów dotyczących kar w przypadku narażenia na utratę życia lub zdrowia funkcjonariuszy publicznych.

Przypominamy, że każda osoba udzielająca pierwszej pomocy albo kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz osoby wchodzące w skład zespołu ratownictwa medycznego, osoba udzielająca świadczeń zdrowotnych w SOR, dyspozytor medyczny, wojewódzki koordynator ratownictwa medycznego oraz krajowy koordynator ratownictwa medycznego korzystają z ochrony dla funkcjonariuszy publicznych - dodaje wojewoda małopolski

Nowy Sącz Radio ESKA Google News

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!