Rękawice furmańskie z Sądecczyzny hitem festiwalu w Turcji [ZDJĘCIA]

2023-08-03 7:00

Mieszkanki gminy Piwniczna-Zdrój od wielu lat promują rękawice furmańskie, przypominają o ich historii i o zwyczajach Czarnych Górali. Tym razem panie pojechały do Istambułu na Międzynarodowy Festiwal Kultury i Sztuki. Właśnie tam można zobaczyć najcenniejsze tradycje narodowe różnych krajów świata. Wśród nich również te z regionu sądeckiego.

Rękawice furmańskie z Piwnicznej do Istambułu

Festiwal odbywa się po raz 24 w dzielnicy Büyukcelmece w Istambule. Bierze w nim udział półtora tysiąca osób ze stu krajów świata. Twórcy, którzy pojawili się tam, prezentują rękodzieło, ale też promują folklor i tradycje. Wśród wystawców są między innymi przedstawiciele takich krajów jak Ukraina, Litwa, Słowacja, Węgry, Bułgaria, Gruzja, Uzbekistan, Kazachstan, Azerbejdżan, Kirgistan, Pakistan, czy Indie. W ramach festiwalu odbywają się targi, warsztaty, a chętni mogą obejrzeć występy zespołów tanecznych. Nasz region reprezentują Urszula Lis i Małgorzata Polańska – Kubiak, które pokazują ręcznie tkane rękawice furmańskie i prowadzą warsztaty.

Otwarcie Domu Jakuba w Nowym Sączu

To niezwykle inspirujące wydarzenie, gdzie możemy dzielić się swoimi tradycjami i umiejętnościami. Choć ze względu na klimat tkane rękawice i czapki są tu mało praktyczne, to jednak sama technika zachwyca odwiedzających. Przestrzenne tkactwo spodobało się również twórcom z innych krajów i kto wie, czy za kilka lat nie okaże się, że rękawice i czapki są już tkane w innych częściach świata- mówi Urszula Lis.

Na polskie tkaczki czekała w Turcji również duża forma na rękawice zwana „deską".

Organizatorów festiwalu zainspirowało zdjęcie z polską rękawicą XXXXL. Wszystko wskazuje na to, że z pomocą odwiedzających do końca festiwalu jedna rękawica będzie gotowa- powiedziała Małgorzata Polańska- Kubiak.

Co to są rękawice furmańskie?

Festiwal potrwa do 5 sierpnia. Tu warto dodać, że rok temu tkanie rękawic furmańskich przez Czarnych Górali z regionu Piwnicznej zostało wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Obecnie trwają starania, aby ta tradycja znalazła się na światowej liście UNESCO. Wiele lat temu rękawice furmańskie służyły mężczyznom do prac przy ścince drzew. Mniej więcej sto lat temu były one popularne w całych Karpatach. Na tę chwilę mało kto o nich pamięta. Niewiele osób potrafi je też tkać. Mieszkanki gminy Piwniczna-Zdrój chcą przypomnieć o tradycji, a przy okazji wypromować swój region i przyciągnąć turystów.