Gejzer w Yellowstone

i

Autor: Wikipedia

WIADOMOŚCI

Rosyjski superwulkan stanowi poważne zagrożenie. Jego erupcja może zmienić klimat w Polsce

2024-10-21 15:07

Amerykański superwulkan Yellowstone od dawna stanowi poważne zmartwienie dla naukowców. Jego wybuch mógłby mieć katastrofalne skutki dla całej planety. Jednak bliżej Polski także istnieje wulkan, który po erupcji mógłby sprawić, że klimat w naszym kraju ulegnie całkowitej zmianie, a konsekwencje mogłaby zaważyć na życiu miliona osób.

Tajemnicze zjawiska pogodowe w Polsce

Nasza planeta jest niezwykle zróżnicowana pod względem lokalnych mikroklimatów, obfitujących w wiele zjawisk, występujących jedynie w danym regionie. Znamy to także w Polsce. Zwłaszcza w Tatrach, charakteryzujących się swoim szczególnym uwarunkowaniem, występuje wiele zjawisk pogodowych, których próżno szukać w innych miejscach. Przykładem może być, chociażby tajemnicze widmo Brockenu, które pojawia się tylko górach. Jest to rodzaj złudzenia optycznego, przypominającego kształt tajemniczej postaci, skrytej w cieniu, której głowę okala tęczowa aureola.

Superwulkany w Rosji. Ich erupcja miałaby katastrofalne skutki dla ludzkości

Chociaż w Polsce nie mamy żądnych aktywnych wulkanów, możemy takie znaleźć w niedalekim sąsiedztwie do naszego kraju. Na terenie Rosji znajdują się dwa superwulkany, które spędzają sen z powiek naukowcom. Pierwszy z nich to Karymszyna, znajdujący się na Kamczatce. To miejsce zostało odkryte dopiero w 2006 roku i nie przypomina klasycznych obiektów tego typu. Naukowcy zwracają uwagę, że został poważnie zdeformowany przez strumienie lawy, docierające do niego z sąsiednich wulkanów. Chociaż jego ostatnia erupcja miała miejsce około pół miliona lat temu, eksperci szacują, że mógł wyrzucić aż 825 kilometrów sześciennych materiału, co klasyfikuje go jako niezwykle groźnego. Z tego powodu naukowcy porównują go do amerykańskiego superwulkanu Yellowstone, którego wybuch może być równie katastrofalny.

QUIZ: O pogodzie wiesz już wszystko? Sprawdź swoją wiedzę!

Pytanie 1 z 10
W jakim kierunku wieje halny?

Zmartwieniem naukowców jest także jeszcze jeden superwulkan znajdujący się na Płaskowyżu Putorańskim na północno-zachodnim skraju Wyżyny Środkowosyberyjskiej. To miejsce także jest nowym odkryciem naukowców, którzy badają jego teren i sprawdzają, jak wielkie potencjalnie mógłby nieść zagrożenie, gdyby doszło do jego erupcji. Ich badania są niezwykle istotne, ponieważ jeśli faktycznie ludzkość musiałaby zmierzyć się z takim problemem, życie na całej planecie mogłoby zostać zagrożone. Problemy odczulibyśmy także w Polsce, bowiem erupcja superwulkanu ma potężny wpływ na środowisko w promieniu tysiąca kilometrów. Doskonale wiedzą o tym archeolodzy. Według badań masowa erupcja syberyjskich wulkanów, do której doszło w okresie permsko-triasowym 250 milionów lat temu. To tragiczne zdarzenie doprowadziło do wymarcia 96 proc. gatunków morskich, a także 73 proc. gatunków kręgowców lądowych i 83 proc. gatunków owadów.

Pierwszy park kieszonkowy otwarto w Nowym Sączu:

Jenna Ortega tłumaczy matematykę po polsku. Pomaga jej Robert Makłowicz