Nowy Sącz. Muzeum z udogodnieniami dla niepełnosprawnych
Jeszcze bardziej dostępne dla osób niepełnosprawnych jest Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu. Głównie dla osób niedowidzących, niewidomych oraz niesłyszących. Dla takich osób przygotowano specjalne czasowe wystawy, ale też wprowadzono sporo ułatwień w miejscach, gdzie są ekspozycje stałe. To wszystko w ramach projektu „Muzealne spotkania z kulturą i tradycją dla wszystkich".
Odbyło się siedem wystaw, których otwarcia były tłumaczone na język migowy. Do każdej z wystaw powstał pakiet tekstów łatwych do czytania. W skansenie powstało sześć różnych filmów, które są tłumaczone na język migowy i mają transkrypcję. W miasteczku galicyjskim jest dużo kopii eksponatów, które można dotykać. W gmachu głównym powstały dwie kopie sztandarów, które będzie można zobaczyć z bliska i dotykać – wyjaśnia Daniel Lachor z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, który koordynował projekt.
Polecany artykuł:
Pieniądze na wprowadzenie tych udogodnień muzeum dostało z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Całość kosztowała około 240 tysięcy złotych. Przedsięwzięcie grantowe „Muzealne spotkania z kulturą i tradycją dla wszystkich” jest realizowane w ramach projektu pn. „Kultura bez barier” realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Działania 4.3 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.