W szkółkach ginących zawodów, które działają na terenie całego powiatu nowosądeckiego młodzi mieszkańcy regionu pod okiem fachowców uczą się takich zawodów, które powoli przechodzą już do historii. Chętnych do nauki nie brakuje.
Polecany artykuł:
W sumie w 2025 roku w Szkółkach Ginących Zawodów zaplanowano 292 godziny nauki dla ponad 1000 młodych ludzi. Zajęcia poprowadzi 61 instruktorów.
Bardzo mnie cieszy, że coraz więcej młodych ludzi chce uczestniczyć w zajęciach. Dzięki takim projektom ocalamy od zapomnienia naszą regionalną kulturę i obyczaje. Dziękuję instruktorom za codzienną pracę i za to, że przekazują cenną wiedzę o naszych tradycjach - mówi starosta nowosądecki Tadeusz Zaremba.
Młodzi mieszkańcy Sądecczyzny mogą uczyć się w szkółkach muzykowania ludowego, tańca i śpiewu regionalnego, ceramiki, bibułkarstwa, haftu, plastycznych, malarskich, wokalnych, rysunku na szkle, ikonopisarskich, rzeźby, grafiki, gwary ludowej, kuchni regionalnej, szydełkowania.
Szkółki Ginących Zawodów powstały pod koniec 2000 roku. Na początku działało 10 szkółek. Głównie muzykowania ludowego. Na zajęcia przychodziło wtedy 120 uczniów. W następnych latach przybywały kolejne szkółki, które proponowały nowe zajęcia.
Dziś na terenie powiatu nowosądeckiego działa 95 szkółek, którymi opiekuje się Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Starym Sączu.
Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!