Oszust

i

Autor: KMP Nowy Sącz

Seniorzy z Nowego Sącza od początku roku stracili dużo pieniędzy. Co się stało?

2021-08-18 16:00

Mimo licznych akcji prewencyjno-informacyjnych, oszuści nadal wyłudzają spore kwoty od seniorów. Od początku tego roku na Sądecczyźnie przestępcy oszukali metodą „na policjanta, czy funkcjonariusza CBŚP” 9 osób, a od 4 kolejnych bezskuteczne usiłowali wyłudzić pieniądze. W ten sposób sądeczanie stracili łącznie niemal 342 tysiące złotych.

Ofiarami tego typu oszustw padają zazwyczaj osoby starsze. Do przestępstw dochodzi najczęściej w dni robocze, około południa, kiedy seniorzy są sami, a reszta domowników jest w pracy czy w szkole. Wówczas sprawcy, po uprzednim wytypowaniu z książki telefonicznej imion często spotykanych u osób starszych, dzwonią do swoich potencjalnych ofiar i podają się za policjantów czy funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji. Oszuści częściej przedstawiają się jako mundurowi niż krewni, ponieważ funkcjonariusze są postrzegani jako osoby wiarygodne, a jednocześnie potencjalna ofiara ma większe trudności z ich zweryfikowaniem.

Policjanci eskortowali 10-latka na przeszczep serca

Sprawcy podają wymyślone imię i nazwisko, numer identyfikacyjny oraz nazwę jednostki, w której rzekomo pełnią służbę. Dla potwierdzenia tych informacji nakazują swojej ofierze – bez rozłączenia się – wybrać numer 112. W tym czasie słuchawkę przejmuje drugi oszust, który „potwierdza” policyjną tożsamość fałszywego funkcjonariusza oraz wymyśloną przez niego historię – informuje Aneta Izworska z nowosądeckiej Policji. - Wyobraźnia oszustów nie zna granic, a ich metody i legendy są często modyfikowane. Przestępcy m.in. wmawiają swoim rozmówcom, że ich konta w banku zaatakował haker, ale zgromadzone oszczędności udało się zablokować i że potrzebna jest współpraca z ich strony. Kolejnym scenariuszem jest propozycja udziału w policyjnej akcji np. przeciwko skorumpowanym pracownikom banku czy oszustom czyhającym na oszczędności seniorów, przekonując do przekazania pieniędzy w depozyt wysłanemu kurierowi czy pracownikowi Policji. 

Policjanci przypominają, że techniki manipulacji oszustów są bardzo różne. Warto też pamiętać, że policjanci nigdy nie dzwonią do mieszkańców, by zaproponować im udział w prowadzonych przez siebie działaniach, nie proszą, by zadzwonić na numer alarmowy 112 i potwierdzić ich „policyjną tożsamość”, ani nie proszą o przekazanie pieniędzy w depozyt kurierowi. Nigdy też nie proszą o loginy i hasła do bankowości elektronicznej.

Sonda
Czy sprawcy śmiertelnych wypadków powinni na zawsze tracić prawo jazdy?

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!