Fragmenty mostu wyłowione z Dunajca

i

Autor: Karol Wojtas Fragmenty mostu wyłowione z Dunajca

Nowy Sącz

Skarb wyłowiony z Dunajca? To mogą być fragmenty przedwojennego mostu kolejowego

2024-03-08 10:24

Co stanie się z fragmentami mostu wyłowionymi z Dunajca? Na to pytanie nie ma konkretnej odpowiedzi, są za to pomysły miłośników kolei, którzy dbają o historię linii Nowy Sącz – Chabówka. Kilka dni temu z Dunajca wyłowiono fragmenty żelaznej konstrukcji. Być może to elementy przedwojennej przeprawy.

Nowy Sącz. Elementy starego mostu leżały w Dunajcu kilkadziesiąt lat

Dla wielu to niepotrzebny złom, a dla miłośników historii ważny zabytek. Mowa o fragmencie mostu kolejowego, który wyłowiono z Dunajca w Nowym Sączu podczas prac na linii kolejowej Nowy Sącz — Chabówka. To prawdopodobnie część przeprawy z XIX wieku, którą zniszczono w czasie II wojny światowej. Fani historii już mają pomysł co z kolejową pamiątką zrobić.

Zabytkowy księgozbiór biblioteki w Nowym Sączu

Nasz pomysł, który chcemy poddać Polskim Liniom Kolejowym, jest taki, żeby zachować te elementy, zabezpieczyć i kiedyś zrobić z tego jakąś pamiątkę, postument, swego rodzaju pomnik na przykład strat wojennych. Prawdopodobnie będzie to jakąś część, którą wypiaskujemy i wyeksponujemy. Chcemy też tym pomysłem zainteresować władze Nowego Sącza. Być może to będzie dobra atrakcja turystyczna, której historia może być opisana w kilku językach. Szczątki teraz zostaną zabezpieczone i zobaczymy co dalej — mówi Czesław Szewczyk ze stowarzyszenia Galicjanka.

stary most

i

Autor: Karol Wojtas

Most kolejowy na Dunajcu w Nowym, Sączu ma ciekawą historię. Powstał w XIX wieku, za czasów austro-węgierskich w 1884 roku. Podczas I wojny światowej został uszkodzony, a potem naprawiony. Został zniszczony ponownie podczas II wojny światowej. Element wydobyty z Dunajca pochodzi prawdopodobnie sprzed II wojny światowej. W centrum Nowego Sącza w miejscu starego mostu kolejowego na Dunajcu powstaje nowa przeprawa, która będzie częścią przebudowanej linii kolejowej do Chabówki.