Takie pojazdy będą sprawdzane na trasie, ale też w specjalnych punktach, które są wyznaczone w Małopolsce. Inspektorzy skontrolują między innymi trzeźwość i dokumenty kierowcy, a także stan techniczny pojazdu. Dlatego zanim autokar ruszy w drogę, warto sprawdzić czy wszystko jest w porządku.
Zależy nam na tym, aby kontrole przebiegały sprawnie i w przyjaznej atmosferze, a to głównie zależy od stanu technicznego autobusów oraz poziomu przygotowania dokumentacji. Mamy świadomość, że w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości związanych z bezpieczeństwem podróży, podróż musi być przerwana do czasu usunięcia nieprawidłowości, co może się wiązać z koniecznością podstawienia innego autokaru lub podmiany kierowcy, dlatego apelujemy o wcześniejsze sprawdzenie zarówno stanu i wyposażenia pojazdów, jak i wszelkich dokumentów, którymi powinien dysponować kierowca autobusu – mówi małopolski wojewódzki inspektor transportu drogowego Mariusz Bukowski
Kierowca musi mieć prawo jazdy, uprawnienia dla danej kategorii pojazdu, aktualne badania lekarskie i psychologiczne, aktualne szkolenie okresowe, także udokumentowanych ostatnich 57 dni pracy. Jeżeli chodzi o pojazd to w komplecie musi być dowód rejestracyjny, dowód ubezpieczenia OC, aktualne badanie techniczne autobusu oraz aktualny przegląd okresowy tachografu.
Nie można też zapominać o wyposażeniu. Na pokładzie muszą być 2 gaśnice, trójkąt ostrzegawczy, apteczka, koło zapasowe, a także oznakowane wyjścia awaryjne, szyby przeciwsłoneczne lub zasłony w oknach, nalepki informujące o obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa,
ITD przypomina, że również rodzice mogą sprawdzić podstawowe informacje o stanie każdego autobusu i dopuszczeniu go do ruchu. Można to zrobić na stronie www.gov.pl/web/gov/sprawdz-autobus. O kontrolę autokaru mogą też poprosić sami rodzice. Takie zgłoszenie trzeba wysłać na kilka dni przed wyjazdem na adres [email protected].
W 2024 roku podczas ferii zimowych ITD w Małopolsce sprawdziła prawie 300 pojazdów. 3 nie dopuszczono do dalszej jazdy, zatrzymano też 13 dowodów rejestracyjnych.
Nieprawidłowości jakie zdiagnozowaliśmy, najczęściej dotyczyły opon, które były nadmiernie zużyte lub uszkodzone, oraz występujących wycieków płynów eksploatacyjnych. Problemem były też nieaktualne badania techniczne pojazdów, brak aktualnych szkoleń lub badań lekarskich i psychologicznych kierowców. Niestety, problemem bywają też nietrzeźwi kierowcy - dodaje Mariusz Bukowski
Małopolska Inspekcja Transportu Drogowego to 45 inspektorów transportu drogowego, którzy pracują w siedzibie Inspektoratu w Krakowie oraz w 5 oddziałach terenowych. Inspektorzy mają 26 pojazdów kontrolnych, 7 pojazdów nieoznakowanych oraz 1 mobilną stację diagnostyczną.
Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!