szczepionka

i

Autor: www.pixabay.com

Zdrowie

Szczepienia przeciw HPV na Sądecczyźnie niebawem ruszą w szkołach

2024-09-12 13:00

Już ponad 31 tysięcy dzieci zaszczepiono w Małopolsce przeciw wirusowi HPV w ramach programu, który ruszył 30 czerwca. Do tej pory bezpłatne szczepienia były adresowane do 12 i 13 latków, od września z programu mogą skorzystać także dzieci w wieku od 9 do 14 lat. W najbliższym czasie szczepienia rusza też w szkołach.

Szczepienia przeciw HPV w szkołach

Jeszcze do poniedziałku szkoły z Nowego Sącza i powiatu mogą zgłaszać się do programu powszechnych szczepień przeciw HPV. Zgłoszenia przyjmuje Sanepid. Szczepienia są dobrowolne, nie wymagają skierowań i są bezpłatne. Składają się z dwu dawkowej szczepionki. Akcja w szkołach ma ruszyć już niebawem. Na razie dzieci mogą się szczepić w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej. Najłatwiej umówić wizytę kontaktując się bezpośrednio z przychodnią, która na co dzień dba o zdrowie dziecka. Rejestracja jest możliwa także przez Internetowe Konto Pacjenta i aplikację mojeIKP oraz za pośrednictwem infolinii 800 100 101.

Sursum Corda z Nowego Sącza ma nowe miejsca dla wolontariuszy

Szczepienie przeciwko HPV jest szczepieniem dobrowolnym. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej niebawem ruszy akcja szczepienia w szkołach. Do udziału w niej mogą się zgłaszać te szkoły, w których uczą się dzieci w wieku od 9 do 14 lat. Rodzic za każdym razem, jeśli dziecko będzie mogło być zaszczepione w szkole, będzie musiał wyrazić zgodę na takie szczepienie – wyjaśnia rzeczniczka prasowa małopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, Aleksandra Kwiecień.

My podajemy imię i nazwisko, Ty wskazujesz kim jest ta osoba. 10/10 to mistrzostwo

Pytanie 1 z 10
Olga Tokarczuk

Szczepienia przeciw HPV dla nastolatków

Szkoły z Nowego Sącza, które chcą szczepić u siebie dzieci, mogą się zgłaszać jeszcze tylko do poniedziałku do nowosądeckiego Sanepidu. Na razie są trzy takie zgłoszenia. Tu warto dodać, ze z profilaktycznego programu szczepień przeciw HVP mogą skorzystać też nastolatkowie w wieku od 14 do 18 alt. W przypadku tej grupy wiekowej dzieci rodzic najpierw zgłasza się do lekarza po receptę na bezpłatną szczepionkę, następnie odbiera preparat w aptece i umawia wizytę w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, podczas której zostanie podana szczepionka.

Czym jest HPV i jak można się zarazić?

Wirus brodawczaka ludzkiego odpowiada m.in. za zachorowania na raka szyjki macicy – niemal w stu procentach powiązanego z  zakażeniem HPV. Może prowadzić też do rozwoju innych groźnych nowotworów występujących u kobiet i mężczyzn: odbytu, sromu, pochwy, prącia, szyi i głowy – szczególnie jamy ustnej i gardła. Do zakażenia wirusem najczęściej dochodzi drogą płciową. Chroni przed nim szczepienie – najskuteczniejsze, gdy do ukłucia dochodzi jeszcze przed inicjacją seksualną. Na świecie preparaty chroniące przed HPV są stosowane od ponad 15 lat.