Na zamkowym wzgórzu odnowiono między innymi mury obronne, zamkowy dziedziniec, piwnice, a także legendarną studnie. Największą nowością jest jednak kilkudziesięciometrowa wieża z dużym tarasem widokowym. Na zamek w Muszynie dostaniemy się też nowym mostkiem, który prowadzi prosto ze szlaku turystycznego
W odnowionych piwnicach do zobaczenia są też eksponaty, które przypominają historię zamkowego wzgórza i samej Muszyny. To między innymi zbroje rycerzy, historyczne postacie czy inne dekoracje. Z czasem to wyposażenie będzie uzupełniane, także o elementy multimedialne.
Prace, które na zamku w Muszynie wykonano w latach 2019-2023 kosztowały blisko 13,5 miliona złotych złotych. Z czego z budżetu gminy wydano tylko 22 procent tej kwoty. Pozostałe fundusze udało się pozyskać ze środków zewnętrznych. Z funduszy unijnych i dotacji rządowych, a także Stowarzyszenia Klucz Muszyński w Muszynie.
Do 14 października zamek w Muszynie można zwiedzać bezpłatne. Później będą wprowadzone bilety. W październiku zamek jest otwarty w godzinach od 10.00 do 17.00. Od listopada 10.00 do 16.00. Na zamkowe wzgórze nie wolno wprowadzać zwierząt. Wyjątkiem jest tylko pies przewodnik.
Muszyński zamek znajduje się na szczycie stromej góry o wysokości 527 metrów nad poziomem morza. Nie ma jednoznacznej daty powstania zamku. Jedne źródła podają, że zbudowano go w 1301 roku, a inne że na przełomie XV i XVI wieku.
Zamek pilnował granic między Polską a Węgrami oraz szlaku handlowego, który prowadził wzdłuż Popradu. Przez długi czas był też rezydencję starostów tak zwanego państwa muszyńskiego.
Przez lata wokół zamku powstało też wiele legend. Jedna mówi, że w podziemiach jest ukryty skarb, którego pilnuje para skamieniałych dzieci. Inna opowiada o ogromnej sali, w której śpią zaczarowani żołnierze.
Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!