Do barszczu Sosnowskiego lepiej się nie zbliżać, bo ta roślina jest bardzo groźna dla naszego życia i zdrowia.
Kontakt z Barszczem Sosnowskiego może spowodować swędzenia, zaczerwienienia, a nawet poważne poparzenia, które mogą doprowadzić do martwicy skóry. Kontakt z Barszczem Sosnowskiego może też wywołać podrażnienia dróg oddechowych, nudności, wymioty, bóle głowy czy zapalenie spojówek. Jeżeli zetkniemy się z tą rośliną, to skórę musimy szybko umyć dużą ilością letniej wody z mydłem, unikać słońce i zgłosić się do lekarza - mówi Ryszard Wąsowicz z Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Barszcz Sosnowskiego to roślina, którą w czasach PRL sprowadzono do Polski jako paszę dla zwierząt. Niestety szybko okazało się, że jest groźny dla życia i zdrowia ludzi.
Gdzie rośnie Barszcz Sosnowskiego.
Barszcz Sosnowskiego najczęściej można spotkać na łąkach, polach uprawnych, przy drogach, wzdłuż brzegów rzek, jezior, potoków, w ogrodach, parkach oraz lasach. Gdzie rośnie Barszcz Sosnowskiego można sprawdzić na specjalnej mapie pod adresem: mapa.barszcz.edu.pl
Jak go rozpoznać.
Charakteryzuje się baldaszkowatymi kwiatostanami koloru białego oraz wielkimi liśćmi, jedna z największych roślin zielonych, osiąga wysokość do 4 metrów, łodyga około 10 centymetrów średnicy, na łodygach i liściach rośliny znajdują się charakterystyczne włoski produkujące toksyczną substancję, często mylony z koprem lub arcydzięglem.