Jak ochronić się przed kleszczami?
Kleszcze są bardzo niebezpieczne, bo niektóre przenoszą groźną dla ludzi boreliozę lub powodują kleszczowe zapalenie mózgu. Warto pamiętać, że przed kleszczami możemy się zabezpieczyć. Wybierając się na spacer do lasu, czy na łąkę ubierzmy długie spodnie i koszulę z długim rękawem. Warto osłonić także swoją głowę. Można również użyć odpowiednich środków, które odstraszają kleszcze. Znajdziemy je w większości drogerii.
Te pajęczaki wyczuwają nasz pot. Dlatego warto stosować repelenty, czyli środki odstraszające kleszcze. Powodują one, że jesteśmy tak naprawdę dla kleszcza niewyczuwalni. Na naszym terenie, w Beskidzie Sądeckim jest bardzo dużo kleszczy. Pamiętajmy też o tym, że nie każdy przenosi choroby zakaźne. Szacuje się, że około 16 procent kleszczy przenosi boreliozę. Po usunięciu kleszcza warto obserwować miejsce, w którym był. Jeżeli po kilku dniach, czy tygodniach ta zmiana się rozszerzy, powinniśmy pójść do lekarza. To może świadczyć o zakażeniu boreliozą – wyjaśnia Monika Majoch, doktor nauk o zdrowiu z Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.
Polecany artykuł:
Tu warto dodać, że istnieją szczepionki przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Przed kleszczami powinniśmy także zabezpieczyć nasze zwierzęta domowe. Głównie chodzi o psy i koty. W tym przypadku z pomocą nam przyjdą lekarze weterynarii.