Kim był Emanuel Ringelblum?
Był twórcą podziemnego archiwum warszawskiego getta i absolwentem I LO w Nowym Sączu. Tablice pamiątkową poświęconą Emanuelowi Ringelblumowi odsłonięto w tej szkole, dokładnie w 78 rocznice śmierci historyka. Ringelblum urodził się w 21 listopada 1900 w Buczaczu. Wraz z rodziną do Nowego Sącza przybył w trakcie I wojny światowej. Zginał 10 marca 1944 roku w Warszawie. Tablicę pamiątkową ufundowało Stowarzyszenie Sadecki Sztetl i Fundacja Centrum w ramach projektu „Ludzie, nie liczby”, który jest realizowany w Nowym Sączu.
Emanuel Ringelblum był właśnie jedną z tych osób, którą zaliczamy niejednokrotnie do tych liczb, a właśnie pokazał swoim dziełem życia, że mimo wszystko w obliczu zła potrafił dokumentować tocząca się zagładę. Projekt „Ludzie, nie liczby” realizujemy w tym roku w Nowym Sączu. To jest bardzo ważne, że takie osoby udaje się przybliżyć młodzieży — mówi Łukasz Połomski, ze stowarzyszenia Sadecki Sztetl.
Będą kolejne wystawy. W mieście stanie pomnik ofiar holocaustu
Tu warto dodać, że w ramach projektu „Ludzie, nie liczby” można oglądać również wystawę przy bibliotece przy ul. Lwowskiej, która przybliża dzielnicę, w której było żydowskie getto. W najbliższym czasie na terenie Nowego Sącza pojawi się kolejna wystawa plenerowa, z której będzie można bliżej poznać historię życia mieszkańców Nowego Sącza w trakcie II Wojny Światowej. Projekt „Ludzie, nie liczby” ma przypominać o ofiarach holocaustu. Wolontariusze chcą w tym roku postawić w Nowym Sączu pomnik, poświęcony sądeckim Żydom, którzy zginęli podczas II wojny światowej.