Wieża widokowa na Radziejowej

i

Autor: Michał Rejduch Wieża widokowa na Radziejowej

Wieża widokowa na Radziejowej zaprasza. Niesamowite widoki na Tatry gwarantowane! [ZDJĘCIA, FILM]

2020-09-11 10:00

Co weekend to miejsce odwiedzają tłumy turystów. Mowa o najwyższym szczycie Beskidu Sądeckiego, czyli Radziejowej. Wybudowano tam wieżę widokową z której w pogodne dni roztaczają się zapierające dech widoki. Z platformy można dostrzec tatrzańskie szczyty, Trzy Korony w Pieninach oraz malowniczą Dolinę Popradu na Sądecczyźnie.

Budowa wieży trwała kilka miesięcy i zakończyła się na początku tego roku. Epidemia koronawirusa jednak opóźniła jej odbiór  przez nadzór budowlany i atrakcję oficjalnie otwarto dopiero w wakacje. Oficjalnie, bo nieoficjalnie turyści, którzy zdobywali szczyt łamali zakaz i wchodzili na wieżę. Po odbiorach technicznych i informacji o otwarciu wieży na Radziejową wchodzi coraz więcej osób. Przewodnicy górscy zachęcają do tego, bo widoki są naprawdę niesamowite.

Przede wszystkim zobaczymy pasmo Radziejowej, widać Pieniny i słynne Trzy Korony, a najważniejsze, to na horyzoncie zobaczymy Tatry – wyjaśnia przewodnik nowosądeckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Wojciech Lippa. - Z drugiej strony platformy roztacza się widok na Nowy i Stary Sącz, całą Kotlinę Sądecką, malowniczą Dolinę Popradu i Dunajca i Gorce.

To grzyby jadalne czy trujące? [QUIZ]

Pytanie 1 z 5
Maślak zwyczajny to grzyb:
Zdjęcie

Sama wieża ma 20 metrów wysokości i wznosi się ponad korony drzew. To drewniano – metalowa konstrukcja, na której szczyt można wejść po metalowych schodach.

Szczyt Radziejowej jest zalesiony, w związku z czym niewiele widać – mówi nadleśniczy z Piwnicznej Stanisław Michalik. - Teraz można podziać niezwykłe widoki ze szczytu wieży. Konstrukcja wykonana jest z drewna, które podlegało specjalnej obróbce i konserwacji. Jest zaimpregnowane i odporne na działanie grzybów, korników, czy deszczu.

Wieża na Radziejowej już gotowa

Radziejowa to najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego. Liczy 1266 metrów nad poziomem morza. Obecna wieża, jest już trzecią, która stoi na szczycie. Pierwszą wybudowano w 2006 roku. 4 lata później zniszczył ją piorun, który w nią uderzył. W 2010 roku nadleśnictwo wybudowało nową wieżę, na której szczyt turyści mogli wchodzić do 2017 roku. Obiekt zamknięto, bo drewniane elementy zniszczył grzyb. Budowę obecnej wieży rozpoczęto w 2019 roku. Prace trwały kilka miesięcy i kosztowały ponad pół miliona złotych. Połowa kwoty pochodziła z funduszu leśnego, a resztę dołożyło nadleśnictwo.

Na szczyt Radziejowej prowadzi kilka szlaków. Można tam wejść miedzy innymi z Rytra szlakiem czerwonym prowadzącym przez Obłazy Ryterskie, Niemcową i Wielki Rogacz (trasa TUTAJ). Przejście w jedną stronę zajmie około 4 godziny. Podobny czas dojście czeka turystów, którzy wybiorą drogę z rynku w Piwnicznej żółtym szlakiem do Niemcowej i dalej czerwonym na Radziejową (trasa TUTAJ)

Posłuchaj: Przewodnik PTT Wojciech Lippa o widokach z wieży na Radziejowej