Powiat nowosądecki. Gdzie możemy się napić wody mineralnej za darmo?
Historia wód mineralnych i ich wykorzystywania co celów leczniczych sięga XVIII wieku. Ich popularność przyniosło dwudziestolecie międzywojenne, kiedy to zimową stolicą Polski była Krynica-Zdrój. To do tego uzdrowiska przyjeżdżali Polacy z całego kraju na wypoczynek. Tu też korzystali z wód mineralnych. Dziś najpopularniejsze wody mineralne znajdziemy nie tylko w Krynicy-Zdrój, ale tez w Szczawnicy, Piwnicznej, Muszynie, Żegiestowie, Łomnicy, czy Tyliczu. Za degustacje większości z nich będziemy musieli zapłacić, ale są takie, których spróbować możemy za darmo.
Zaczynimy od Muszyny. Bezpłatnie napijemy się wody ze źródełka na ulicy Grunwaldzkiej. Źródełko wody Anna na ulicy Jasnej. Źródełko za cerkwią na Szczawniku. Źródełko na w dzielnicy Wapienne. Źródła na rynku w Muszynie, czyli Milusia zarówno w ratuszu, jak i w Pijalni Milusia. Uzdrowisko Żegiestów ma co najmniej dwie znane mi wody, którym napijemy się za darmo. Będzie to źródło Anna oraz trzeba, moi drodzy, sprawdzić, czy w Wiktorze źródło jest udostępnione wszystkim nam. Kolejne uzdrowisko będzie to Piwniczna-Zdrój i pijalnia wody na Zawodziu oraz miejsce, które nie tylko przez mieszkańców, ale przez turystów również zwane bazyliką, bo taki ma kształt zadaszenia, ta pijalnia również jest bezpłatna. Jest to przy samej drodze na trasie przy samym Popradzie. No i w Krynicy-Zdroju znane jest mi bezpłatne ujęcie na ulicy Słonecznej, źródło Słoneczne. Troszkę oddalone od drogi, ale warto – podpowiada przewodnik beskidzki, Zuzanna Długosz, znana turystom jako „Baba z gór”.
Polecany artykuł:
Na co pomagają wody mineralne z Sądecczyzny?
Tym, którzy planują spędzić wakacje w uzdrowiskach w regionie sądeckim, przypominamy, że wody prosto ze źródła można napić się w jednej z najsłynniejszych pijalni w Krynicy-Zdrój, czyli w Pijalni Głównej. Znajdziemy ją na samym deptaku. Druga popularna pijalnia działa na Polanie Janówka. Turystom przypominamy, że wody mineralne w Beskidzie Sądeckim pomagają między innymi przy leczeniu chorób układu pokarmowego, nerek, dróg moczowych, a także cukrzycy czy miażdżycy.
