Nietypowe muzeum powstaje koło Nowego Sącza

i

Autor: Stanisław Pustułka Nietypowe muzeum powstaje koło Nowego Sącza

region

Zabytkowe schrony ratują od zapomnienia. Nietypowe muzeum koło Nowego Sącza

2024-10-02 16:49

Nietypowy skansen powstaje w Barcicach koło Nowego Sącza. Będzie można tam zobaczyć poniemieckie schrony, które pochodzą z czasów II wojny światowej. Pierwsze dwa betonowe bunkry już są na miejscu.

To nietypowe muzeum tworzą członkowie Stowarzyszenia Historyczno - Eksploracyjnego Sądecczyzny, którzy już od wielu lat zajmują się wyszukiwaniem pamiątek, które w naszym regionie zostawiły czasy wojenne. Część z nich można oglądać w zabytkowych piwnicach Muzeum Regionalnego w Starym Sączu.

Skansen poniemieckich fortyfikacji powstaje w Woli Kroguleckiej koło Barcic na działce w pobliżu ścieżki rowerowej, która prowadzi wzdłuż rzeki Poprad. Na razie trafiły tam dwa betonowe bunkry. Wydobyto je z terenów żwirowni w Starym Sączu.

Na miejscu powstanie też ścieżka edukacyjna z tablicami informacyjnymi, które opowiedzą historię schronów, kiedy powstały i gdzie się znajdowały. Schrony będą też połączone specjalnymi okopami. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to pierwsze przewiezione do Woli Kroguleckiej schrony będzie można oglądać jeszcze w tym roku.

Mówi Stanisław Pustułka ze Stowarzyszenia Historyczno - Eksploracyjnego Sądecczyzny

Ile schronów w sumie znajdzie się w skansenie, tego na razie nie wiadomo. Członkowie stowarzyszenia wyszukują i odnawiają głównie te bunkry, które mogły by nie przetrwać kolejnych lat. Szacuje się, że na terenie powiatu nowosądeckiego takich schronów może być około 70.

Quiz. Sprawdzian wiedzy historycznej na koniec szkoły podstawowej. Sprawdź, jaką ocenę zdobędziesz?

Pytanie 1 z 12
Który król Polski był nazywany "królem chłopów"?

Stowarzyszenie Historyczno - Eksploracyjne Sądecczyzny opiekuje się też 2  schronami z czasów drugiej wojny światowej, które są w Barcicach i Mostkach koło Starego Sącza. W ostatnich latach schrony uporządkowano, odremontowano i opisano. Dzięki temu można je zwiedzać i poznawać historię naszego regionu.

Stowarzyszenie Historyczno - Eksploracyjne Sądecczyzny działa od 6 lat na terenie całego regionu sądeckiego, ale najwięcej badań przeprowadzono w okolicach Starego Sącza. W stowarzyszeniu działa kilkadziesiąt osób.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!