To nietypowe muzeum tworzą członkowie Stowarzyszenia Historyczno - Eksploracyjnego Sądecczyzny, którzy już od wielu lat zajmują się wyszukiwaniem pamiątek, które w naszym regionie zostawiły czasy wojenne. Część z nich można oglądać w zabytkowych piwnicach Muzeum Regionalnego w Starym Sączu.
Skansen poniemieckich fortyfikacji powstaje w Woli Kroguleckiej koło Barcic na działce w pobliżu ścieżki rowerowej, która prowadzi wzdłuż rzeki Poprad. Na razie trafiły tam dwa betonowe bunkry. Wydobyto je z terenów żwirowni w Starym Sączu.
Na miejscu powstanie też ścieżka edukacyjna z tablicami informacyjnymi, które opowiedzą historię schronów, kiedy powstały i gdzie się znajdowały. Schrony będą też połączone specjalnymi okopami. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to pierwsze przewiezione do Woli Kroguleckiej schrony będzie można oglądać jeszcze w tym roku.
Ile schronów w sumie znajdzie się w skansenie, tego na razie nie wiadomo. Członkowie stowarzyszenia wyszukują i odnawiają głównie te bunkry, które mogły by nie przetrwać kolejnych lat. Szacuje się, że na terenie powiatu nowosądeckiego takich schronów może być około 70.
Stowarzyszenie Historyczno - Eksploracyjne Sądecczyzny opiekuje się też 2 schronami z czasów drugiej wojny światowej, które są w Barcicach i Mostkach koło Starego Sącza. W ostatnich latach schrony uporządkowano, odremontowano i opisano. Dzięki temu można je zwiedzać i poznawać historię naszego regionu.
Stowarzyszenie Historyczno - Eksploracyjne Sądecczyzny działa od 6 lat na terenie całego regionu sądeckiego, ale najwięcej badań przeprowadzono w okolicach Starego Sącza. W stowarzyszeniu działa kilkadziesiąt osób.
Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!