Zakwas na żur wielkanocny

i

Autor: www.pixabay.com Zakwas na żur wielkanocny

Wielkanoc

Zakwas na żur zrobimy szybciej. Nauczyciele sądeckiego „Gastronoma” podpowiadają jak

2023-04-04 7:45

Święta już za kilka dni, a wielu mieszkańców Nowego Sącza samemu przygotowuje wielkanocne potrawy. O ile pieczenie ciast, czy zrobienie sałatki na świąteczny stół możemy zostawić na ostatnią chwilę, o tyle zakwas na wielkanocny żur musi odstać kilka dni. Jego kiszenie można jednak przyspieszyć.

Jak zrobić zakwas na wielkanocny żur?

To już ostatni dzwonek, żeby zacząć przygotowania do świąt wielkanocnych. To dlatego, że na niektóre potrawy musimy poświęcić więcej czasu. Tak jest na przykład z tradycyjnym wielkanocnym żurkiem, do którego zakwas powinien kisić się kilka dni. Zrobienie samego zakwasu jest bardzo proste. Do naczynia wsypujemy pięć łyżek mąki żytniej, pięć ząbków czosnku, cztery listki laurowe i ziele angielskie, potem wszystko zalewamy przegotowana wodą, mieszamy i zostawiamy na kilka dni w ciepłym miejscu. Co, jednak kiedy o zrobieniu zakwasu przypomnimy sobie za późno? Proces kiszenia możemy przyspieszyć w bardzo prosty sposób...

Gigantyczna palma wielkanocna w Nowym Sączu

Możemy to przyspieszyć. Do zakwasu trzeba dodać odrobinę soku z kiszonej kapusty, z ogórków, czy nawet skórkę z chleba pieczonego na zakwasie – zdradza nam technolog żywienia Zespołu Szkół numer 1 w Nowym Sączu, Jadwiga Klimczak.

Zakwas na żur wielkanocny. W czym go zrobić?

Zakwas najlepiej robić w glinianym naczyniu, ale jeśli takiego nie mamy, wystarczy duży słoik, który musi być wcześniej wyparzony. Niestety zakwas nie wyjdzie nam w żadnym plastikowym naczyniu ani w metalowym garnku. W trakcie kiszenia od czasu do czasu zakwas można zamieszać. Kiedy zakwas będzie gotowy trzeba go dodać do wywaru z warzyw i doprawić. Wielkanocny żur najczęściej podawany jest z jajkiem.